Wpis z mikrobloga

Najszybszy sposób na szybkie podniesienie wydolności? Trasy 30-40 km, okolice 1500 m przewyższenia, w górę raczej spokojnie, w dół interwały. Ktoś jest w stanie jakąś rozpiskę na miesiąc podrzucić? Dysponuję tylko pomiarem tętna.
#rower
#szosa
#mtb
  • 31
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@doktorplaga: nie da sie tego zrobić szybko. zadna gotowa rozpiska Cie nie poprowadzi, a tętno jest malo miarodajne i powtarzalne do dokladnych treningow. co do 40km i 1500m up to co Ty jezdzisz 2x karkonowska i tyle? chcialbym miec takie przewyzszenia.
  • Odpowiedz
a tętno jest malo miarodajne i powtarzalne do dokladnych treningow.


@Hipodups: Jako tako się da, ale jest tak jak mówisz. Do tego na szosie można mieć różne tętno - zależnie od pozycji korpusu / pochylenia.
  • Odpowiedz
@doktorplaga:
Zacznij od bazy. Jeździj z dwa miesiące na niskim tętnie, tak do około 140 bpm. Wydłużaj sobie dystanse, tak żeby docelowo robić około 15 h w tygodniu albo i więcej. Niektórzy zalecają takie treningi na czczo. Pamiętaj o nawodnieniu, najlepiej wodą mineralną.
Na tym etapie pomiar tętna w zupełności wystarczy!
Za dwa miesiące zawołaj ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Tak prawdę powiedziawszy to nie ma drogi
  • Odpowiedz
@Im_from_alaska: @Hipodups: @uysy: @i-marszi: @89neo: Ja tylko proszę o zarys optymalnego treningu na miesiąc pod założone cele. Kondycje jakąś mam bazową - półmaraton bieglem jakis czas temu bardzo zachowawczo, bo pierwszy raz w zyciu taki dystans i mialem czas 1:40.

@Hipodups: jeżdżę na mtb po pieszych szlakach górskich. 1500 m przewyższenia w takim terenie to nie 1500 po asfalcie ;)
  • Odpowiedz
@i-marszi: kolego nie bez powodu wszyscy podają %HRmax albo %LTHR. 140 bpm to ja mam jak zejdę po schodach z rowerem, a dla kogoś innego to mogą być okolice maksa ...
  • Odpowiedz
@i-marszi: no widzisz a ja LTHR (192) mam wyżej niż ty max, dlaczego w ogóle porównujesz tętno między różnymi osobami, na dodatek nie znając w ogóle tej drugiej osoby? A już w ogóle odnoszenie tętna do prędkości to jakiś inny poziom absurdu
  • Odpowiedz
@Dziaku:
Nie każdy wie co to moc i ile to jest 170W na przykład. Specjalnie dla Ciebie 140bpm i 170W.

Dla kogoś kto zaczyna warto jest sprawę uprościć, dlatego napisałem żeby nie przekraczał 140bpm. Jak zarzucisz takiego teorią jak wyliczyć LHTR, każesz mu kupić pomiar mocy, wyznaczyć na badaniach wydolnościowych Vo2Max i LT1/LT2 to tylko zniechęcisz go do dalszej pracy.
  • Odpowiedz
@i-marszi: jak ktoś już ma pomiar tętna, to zakładam chce trenować z tym tętnem a nie tylko patrzeć jak mrugają cyferki na liczniku/ telefonie to wyznaczenie LTHR to jest absolutna podstawa i zajmuje dosłownie godzinny trening na rowerze (porządna rozgrzewka, 30 min w trupa i rozjazd) ... dobra myślę, że dalsza dyskusja nie ma sensu, pozdrawiam :)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
dlaczego w ogóle porównujesz tętno między różnymi osobami, na dodatek nie znając w ogóle tej drugiej osoby?


@Dziaku: Bo na ogol 140 tetna po zejsciu po schodach nie jest normalne, ani zdrowe? xD
  • Odpowiedz
@XpedobearX: no przesadziłem z tym 140 (chociaż po zejściu z 2 pietra z rowerem na ramieniu mam ok 120 jak zaczynam jazdę), ale chodziło mi o to, że podawanie jakiś bezwzględnych wartości tętna jest słabe i może być niebezpieczne bo dla kolegi @i-marszi 140 to będzie Z2 i spokojny trening w tleniku, a dla kogoś innego to będzie bardzo duży wysiłek i dwa miesiące po 15h w tygodniu doproawdzi
  • Odpowiedz
@i-marszi: Tak z ciekawości: gdyby ktoś zapytał o trening mając miernik mocy to odpowiedziałbyś, żeby jeździł na 200W, bo to najlepsza moc? Bo pisząc, żeby jeździć na 140BPM robisz dokładnie to samo ;)
Po to mając pomiar tętna wyznacza się LTHR, po to mając miernik mocy wyznacza się FTP, żeby mieć jakiekolwiek odniesienie a nie takie wartości z dupy xD
Dlaczego akurat 140 a nie 135 albo 150?

Pomijam już
  • Odpowiedz
@kubraczek:
Tętno jest dużo mniej zróżnicowane osobniczo niż FTP.

Pomijam już sens robienia bazy na miesiąc czy dwa przed docelowym wyścigiem...


Jak ktoś zaczyna trenować według planu to powinien od początku. Jak dopiero zaczyna "profesjonalnie" trenować to starty raczej nie są najlepszym pomysłem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Jak ktoś zaczyna trenować według planu to powinien od początku.


@i-marszi: To zależy, OP nie napisał nic co robił wcześniej, więc tym bardziej polecanie jakichś uniwersalnych treningów jest słabe.

starty raczej nie są najlepszym
  • Odpowiedz