Wpis z mikrobloga

W tym wpisie krótko odniosę się do podnoszonych tematów: Dlaczego kobiety noszą szpilki?

Zdrowie:
Stopy – obrzęki, płaskostopie, zgrubienie i usztywnienie ścięgna Achillesa, skrócenie mięśni łydek, odciski, deformacje stóp (halluksy).
Kolana - bolą stawy, więzadła, a torebka stawowa zostaje wyraźnie osłabiona, napięcia mięśniowe, uszkodzenia stawów kolanowych
Biodra - stawy biodrowe mogą szybciej się zużywać, ścięgna będą mniej sprawne i źle funkcjonować, a kości miednicy mogą ulec trwałym, niekorzystnym zmianom.
Kręgosłup - ból w okolicy karku i części krzyżowej, powstanie nieprawidłowych krzywizn, np. tzw. hiperlordozy.

Socjologia:
M.in. wysokie obcasy dodają kobietom nie tylko atrakcyjności, ale sprawiają, że uzyskują one społeczną widzialność i zyskują pewien zakres władzy; także i nad spojrzeniem mężczyzn, a niekiedy ich umysłami i seksualnością. Uważa się więc, że mogą być traktowane przez kobiety jako element zabawy własnym wizerunkiem, a także dostarczać poczucia upodmiotowienia.
Buty na obcasie są przy tym jednym z najbardziej rozpoznawanych symboli kobiecości
„Dajcie dziewczynie właściwe buty, a podbije świat” (Marylin Monroe)

Trudno zaprzeczyć, że wysokie obcasy (choć uniemożliwiają ucieczkę przed napastnikiem; stukot szpilek jest pierwszym sygnałem zbliżającej się ofiary), wiążą się, w świadomości wielu o ile nie większości kobiet – z przyjemnością, satysfakcją i zwiększeniem poczucia własnej wartości. Kobieta, która wkłada buty na obcasie, jest doskonale świadoma tego, że przebiera się za kobietę (tożsamość płciowa)..
Ich bogate zdobienie lub jego brak, delikatne bądź solidne podbicie, kształt i kolor zawsze wskazywały na kondycję finansową właściciela i jego status społeczny.
Za najbardziej kobiece i seksowne uważa wysokie i bardzo smukłe obcasy, które wpływają na zmianę percepcji długości stopy w butach na wysokim obcasie, która wydaje się mniejsza niż w rzeczywistości (preferencje mężczyzn w obszarze wielkości stopy kobiecej, stopa mała jest bardziej atrakcyjna i kojarzona z młodością), łuk i podbicie są bardziej zaokrąglone. Po drugie, im wyższy obcas, tym kobieta wydaje się smuklejsza i bardziej kobieca, noga jest dłuższa i kształtniejsza a biodra i pośladki rozkołysane (zmieniają sposób chodzenia „zmniejszając długość kroku i zwiększając obrót miednicy i bioder”)
Z perspektywy historycznej, wzornictwo ubrań i obuwia dla mężczyzn potwierdzało ich władzę i miejsce w sferze publicznej, zapewniając mobilność i bezpieczeństwo. Dla kontrastu buty kobiece stawiały modę ponad funkcjonalnością.

Współcześnie w środowisku profesjonalnym, czynią kobietę „bardziej dominującą i pełną władzy” (Chodzenie w butach na obcasie sprawia, że sylwetka kobiety natychmiastowo się prostuje.), sprawiają, że kobieta staje się godna zaufania, inteligentna i wykształcona.
Kobiety wiejskie i z klasy robotniczej zawsze nosiły wygodne buty, podczas gdy ich rozpieszczone koleżanki z klas wyższych były niewolnicami niepraktycznych, ale pięknych stylów, które odzwierciedlały uprzywilejowaną i leniwą egzystencję ( ͡° ͜ʖ ͡°)

P.S. Mowa jest o prawidłowej postawie przy chodzeniu na szpilkach ()



#zdrowie #niebieskiepaski #rozowepaski #logikarozowychpaskow #logikaniebieskichpaskow #gruparatowaniapoziomu #stopy #buty
  • 13
  • Odpowiedz
@GrahamM najwidoczniej ma to znaczenie, skoro w tekście nie odnosisz się tylko do powodów, a starasz się przeplatać "historyczne argumenty" za tym czemu noszą

Fajny tekst ogólnie, ale czemu w akapicie o zdrowiu wymieniasz problemy zdrowotne, do których przyczyniają się szpilki? W sensie. Kobiety nie noszą obcasów, bo chcą sobie zdeformować stopę - ten fragment jest nielogiczny, bo nie określa powodów, a raczej skutki noszenia
  • Odpowiedz
@Fforrespectmidgets: Dziękuję za uwagi :)
Przeplatam, bo bez znaczenia kto zapoczątkował modę, ważnym wydaje się fakt określający zdobienie i wygląd obuwia (co przeniknęło do dzisiejszego postrzegania obuwia i definiowania użytkownika na tej podstawie).

Jest to ukazanie skutków związanych i reakcje "przeciw" noszeniu szpilek, które podnosi większość Mirków tutaj. Ot, takie krótkie przypomnienie z czym to się wiąże i socjologiczne wyjaśnienie, że kobiety mają to za nic xD
  • Odpowiedz
@GrahamM to jeszcze z ciekawostek zobacz sobie jak przez pandemie spadła sprzedaż szpilek (generalnie taka tendencja jest dla wszystkich firm, które się produkują odzież elegancką), więc myślę, że coraz mniej będzie szpilek widocznych na co dzień
  • Odpowiedz
@GrahamM: Dobrze, że dodałeś "PS" U mnie po korpo lata jedna różowa, uwielbia szpile. Ale nie potrafi w nich chodzić. Zamiast ostro walić z pięty na prostym kolanie, to stawia stopę jakoś dziwnie na śródstopiu i palcach, uginając nogi, przez co wygląda jak kulawy koń ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
via Android
  • 2
@syfanalny Uważam, że są dwa główne powody dla których niektórzy mężczyźni mogą tego nie lubić:
1. Fetyszyści stóp obawiający się o ich deformacje, uwidocznione żyły itp
2. Nieprawidłowe poruszanie się, przez co kobieta wygląda właśnie koślawo, nieporadnie, karykaturalnie - o czym wspomniałeś.

Innymi czynnikami mogą być np. obawa, że partnerka będzie wyższa, obawa przed nadepnieciem, uszkodzeniem czegoś, ograniczona mobilność (szybkość i dystans), a nawet przykuwanie uwagi innych mężczyzn.
  • Odpowiedz