Wpis z mikrobloga

730 + 1 = 731

Tytuł: American Psycho
Autor: Bret Easton Ellis
Gatunek: kryminał
Ocena: ★★★★★

14/52

Patrick Bateman wydaje się być wzorcowym przedstawicielem amerykańskiej subkultury yuppies początku lat 90. Skończył Harvard i pracując na Wall Street zarabia kosmiczne pieniądze, które wydaje na luksusowe ubrania i obiady w najdroższych restauracjach Nowego Jorku. Gardzi przy tym zwykłbym plebsem. Patrick skrywa jednak przed światem poważne problemy psychiczne, które przeistaczają go w seryjnego mordercę.

Nie do końca podeszła mi ta książka. Po ciekawym początku miałem nadzieję, że ciekawie wprowadza ona w świat yuppies, ale potem zaczęły mnie męczyć opisy kolejnych imprez Patricka, w co ubrani są jego koledzy i ich dyskusje o modzie. Pierwsze krwawe sceny robiły wrażenie, ale kolejne były już po prostu niesamowicie obrzydliwe i straszne. Szkoda, że autor nie pokusił się o lepsze przedstawienie powodów czemu Patrick stał się takim zwyrodnialcem. Może sprawiło to znudzenie życiem w przepychu (hmm w wieku 26-28 lat?), może chciał coś udowodnić swojej obrzydliwie bogatej rodzinie i rozczarował się tym za czym gonił, a może po prostu od początku był kompletnym socjopatą (pierwszego gwałtu dokonał w wieku 14 lat). Jest też możliwość, że jest schizofrenikiem i wszystkie lub część swoich morderstw tak naprawdę nie popełnił. Książka nie odpowiada niestety na to pytanie i w zasadzie urywa się bez konkretnego zakończenia.

Szkoda też, że w książce brakuje jakiegokolwiek opisu czym zajmował się zawodowo Bateman, oprócz domysłu, że pracował w fuzjach i przejęciach. Jestem nieco zaskoczony, że gość w wieku 26 lat miał swój gabinet, swoją asystentkę i furę pieniędzy, a mimo to wychodził z pracy o godz. 16. Kompletnie nie spina się to z realiami pracy w takich miejscach, gdzie ludzie są wyciskani jak cytryna pracując po 80-100 godzin tygodniowo. Patrick z kolei w ogóle nie myśli o pracy i w zasadzie zjawia się w biurze, żeby poczytać gazety.

Czytałem po angielsku i oprócz niesamowicie szczegółowych opisów ubrań (wyszukane i rzadko na codzień używane słownictwo) to dialogi i reszta były na znośnym poziomie B2-C1.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem
Dziadekmietek - 730 + 1 = 731

Tytuł: American Psycho
Autor: Bret Easton Ellis
Gatune...

źródło: comment_1618596768phLvrYcsH2C2oHQtdxoRAm.jpg

Pobierz
  • 6
@Dziadekmietek:
Obawiam się, że kompletnie nie zrozumiałeś tej książki. Ale nie jest to nic dziwnego w związku z nią
Nie jest to literatura uniwersalna. Bez znajomości tła kulturowego czasów kiedy została napisana ciężko ją odebrać jak autor chciał. Książka jest silnie osadzona w latach 80 USA i pokazuje skutki gwałtownych przemian jakie nastąpiły w ludziach, społeczeństwie.


Wszystko to co go otaczało: przedmioty, ubrania, fryzury, opisy muzyczne składały się na jego świat