Wpis z mikrobloga

Bążur. ( ͡ ͜ʖ ͡)
Zaczynam w tym roku z nocowaniem na hamaku. Poradźcie, jakich akcesoriów potrzebuję i co powinienem kupić.

Budżet: wolę wydać raz, niż kupić tanio. Poza tym, zamierzam spać a nie telepać się z zimna, bo wydawało mi się że zaoszczędzę. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Oczekiwania:
- nocowanie w okresie kwiecień-październik, Polska
- miejsce dla osoby powyżej 190 cm
- wygoda (tak, żeby móc przewrócić się na bok)
- taśmy, które nie uszkodzą kory drzew
- całość chciałbym móc zabrać na rower; od noclegów stacjonarnych mam wygodny namiot

Aktualna lista zakupów:
- hamak (póki co typ na: https://lesnyludzik.pl/produkt/hamak-batilo-moskito-desert/)
- tarp (https://www.militaria.pl/dd_hammocks/plachta_biwakowa_dd_hammocks_tarp_4x4_-_olive_23_p1003961.xml)
- podpinka (https://lesnyludzik.pl/produkt/underquilt-batilo-varmo-lite/), czy zamiast tego nie wystarczy coś dmuchanego?

#bikepacking #rower #hamak #bushcraft
  • 19
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Z listy zakupów:
-nie
-nie
-ujdzie.
J-eśli masz 190cm to powiem ci że najlepiej zrobisz albo pisząc bezpośrednio z którymś z producentów, Wydra, FlyHammak, itd. budując hamak pod siebie. Ja mam 180cm i w tej chwili czekam już na drugi hamak szyty na miarę bo różnica w komforcie jest taka że nie uwierzysz. Jeśli chodzi o wygodę wieszania to polecam Fly taśmy od FlyHamak, absolutny mistrz moim zdaniem, tylko waży więcej niż whoopie.
- Tarp 4x4 to jest 16m kwadratowych. To jest powierzchnia sporego pokoju. O ile nie planujesz spać w zimie i konstruować zamkniętych instalacji to będzie to dla ciebie dodatkowa waga i przestrzeń (jakiś kilogram samej płachty i mały plecak objętości). Ponadto wbrew pozorom naciągnąć porządnie taką wielką szmatę nie jest łatwo, mniejsze trapy zwyczajnie pozostają lepiej napięte i skuteczniej chronią przed deszczem itd.
  • Odpowiedz
@Umcykowski:
Tarp faktycznie duży ale na pewno ma swoje plusy obozowe. Ja mam teraz 3x4 i w zupełności wystarcza bo 3x3 był ciutkę za mały. Szczególnie przy hamaku 330 będziesz miał za mało dachu. Ludzie polecają ORK II od Fjorda oraz oczywiście Lesovika. Ja dwa razy „zaryzykowałem” mniejszych polskich producentów i z obydwu jestem zadowolony. 3x4 mam z TigerWood ~800g oraz termotarpa 3x3 od Wildman w podobnej wadze.
Podpinka chyba
PlywajacyHolender - @Umcykowski: 
Tarp faktycznie duży ale na pewno ma swoje plusy ob...

źródło: comment_1618075321VeSThJ40NHUfUL2dQz5Tjz.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@FunkyZeit: Pojawiam się, ale tak tylko z doskoku i bez specjalnej finezji, bo covida właśnie skończyłem i jeszcze trochę brakuje do właściwej mi swady.

@Umcykowski: Fajnie, że już sporo w temacie ogarnąłeś, doceniam, kiedy ludzie faktycznie mają już jakąś wiedzę, a nie przychodzą z "mam 500zł, coś bym kupił, co kupić?". Ale dość dygresji.

Lecimy z koksem. Wrzucam Twoje oczekiwania i będę pisał
  • Odpowiedz
@Afrati: Dzięki za odpowiedź, również jestem w podopnym miejscu jak kolega @Umcykowski, ba, nawet też myślałem o opcji bikepackingowej. W moim przypadku zapewne trzeba będzie pójść w mniejszy śpiwór, bo to co zakupiłem jest zimowym monstrum którego nie będę miał po prostu fizycznie jak zabrać na rower. Z opcji budżetowych zastanawiam się nad tymi podpinkami z Ali:
https://pl.aliexpress.com/item/4001080052256.html?spm=a2g17.12010612.8148356.4.2eee6768s2WWug

Oczywiście jestem bardzo mocno za wspieraniem rodzimych marek, jednak w
  • Odpowiedz
@tanczmy: @Afrati takich wynalazków pewnie nie testował :D

Ja jestem znanym fanem sprzętu z Ali i chętnie pomogę. W skrócie, fajna podpinka którą wymienisz na coś solidniejszego po kilku biwakach ;) Wszystkie możliwe upgrade’y zostały już wymienione powyżej.

Posiadam podobną bodajże SUBTITO, kupiłem właśnie za start swojej przygody hamakowej. Obecnie jest w zestawie który pożyczam osobom chodzącym ze mną. Zarówno ja i Jarek potwierdzamy termike ~+5 stopni. Kolega Jarek
PlywajacyHolender - @tanczmy: @Afrati takich wynalazków pewnie nie testował :D 

Ja j...

źródło: comment_1618120908RNQWtWTHsv31QbmqRZ6KlA.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@PlywajacyHolender: a żebyś wiedział, ominął mnie etap aliexpresowych rozwiązań, bo z poziomu karimat, samopomp i DIY w stylu PLUQ poszedłem od razu w Otule i materac izolowany w odwodzie.

Niemniej macałem któregoś onetigrisa i nie wydawał się tragiczny. W tej Twojej wymuszenie spania "na dzidę" przez takie zwężanie się wydaje się być mocno problematyczne i powodować dyskomfort, szczególnie u wysokiej jak OP osoby...
  • Odpowiedz
@Afrati:
Dzięki za przypomnienie! Tego jeszcze nie poruszaliśmy, a koledze @tanczmy: może się spodobać. Jeśli chcesz mieć komfort otula w znacznie niższej cenie i masz zacięcie do tego żeby zrobić coś własnymi rękoma to sprawdź sobie w necie PLUQ(poncho liner underquilt) czyli wersje otula zrobioną z bodajże linera holenderskiej armii.

OneTigris to raczej najwyższa półka jakościowa oraz cenowa jeśli chodzi o Ali także zakładam że musi dobrze działać
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
Kocham wszystkie mordeczki, które odpisały w tym wątku. :) Dziś za dobra pogoda, żeby siedzieć przy komputerze, ale przeczytam wszystko co powyżej i dodam następne kroki
  • Odpowiedz
@Umcykowski Mi również sama mordka się cieszy, że można znaleźć naprawdę fachową pomoc od kolegów, którzy widać że zjedli zęby na temacie. @PlywajacyHolender ta opcja samoróbka wydaje się super, szczególnie że na chiny nigdy nie wiesz czy będziesz czekał tydzień czy rok. Natomiast jak tylko dojdzie mi śpiwór to zaczynam testy właściwe, i także postaram się na bieżąco uzupełniać wiedzę mając już jakieś podstawowe doświadczenie. Jeszcze raz dzięki panowie, miłej
  • Odpowiedz
@Umcykowski: A spałeś w ogóle kiedyś w hamaku? Polecam kupić najtańszy hamak za 40 zł i spróbować w nim spędzić noc. Mnie się nigdy nie udało wyspać w czymś takim, a robiłem kilka prób.
  • Odpowiedz
@cezeterson: Niestety nie mam doświadczenia ze śpiworami z Ali.
Jeśli chodzi o tańszy śpiworek na wyższe temperatury to kolega kupił ostatnio EasyCampa i jest zadowolony. Tylko to jest kwestia indywidualna jeśli chodzi o termikę. Mi bliżej do poziomu komfort, on poniżej limit śpi bez budzenia. Jak jest u Ciebie? W czym spisz teraz?
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@PlywajacyHolender: właśnie w niczym, można powiedzieć że bez śpiwora jestem - kupiłem kiedyś w Decathlonie letni na +15 i tak mnie w lipcu wytelepalo przy około 5 stopniach nad jeziorem, że to się więcej nie może powtórzyć
( ͡° ʖ̯ ͡°)
myślałem póki co o Volvenach (czasem Promocje na skalniku są) i o Naturehike, ale zdania są podzielone. Jestem ze zmarźlaków raczej, nie chcę czegoś na
  • Odpowiedz
@cezeterson: Czyli doświadczyłeś tego paskudnego uczucia kiedy czujesz jak ciepło jest wysysane od góry. Miałem te same „nigdy więcej” przemyślenia :)
Teraz już decyzja należy do Ciebie który wybierzesz. Fjordy, Volveny, Snugpaki, Nakurehiki, to kwestia preferencji. Chyba każda śpiworowa marka ma swoich zwolenników i posiada produkt w tym segmencie.
  • Odpowiedz