Wpis z mikrobloga

#ksiegowosc
#uk
#finanse
#finanseirachunkowosc
#prawo
#samozatrudnienie

Jako że weszło ir35 w większych firmach w UK w transporcie. Jest opcja dalszej pracy ale na ukrytej umbrelli i firma rozliczeniowa ktora wybrała agencja chce opłatę na tydzień około 30£
Czy jako dyrektor w spółce ltd mogę otworzyć swoją własną umbrele i rozliczać się samemu ? Dodam że dotychczas płaciłem 500£za rok za księgowość i nie mam zamiaru płacić 3 razy tyle.
  • 8
@adamsowaanon Umbrella to de facto dogadanie się z pożyczkodawcą offshore na udzielanie i defaultowanie pożyczek pod zastaw pensji afaik, raczej potrzebujesz grubego wolumenu żeby to miało sens.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@adamsowaanon: umbrella to najgorsze co mozesz wybrac, o zakladaniu samemu soe nie wypowiem ale zakladam ze to tez nic nie da bo kierowcy juz by to robili.

Rozwiazania sa de facto trzy - paye, wlasna ciezarowka i subkontraktor na ltd lub praca w mniejszej firmie ktora moze ltd zatrudniac. Slyszalwm juz, ze nawet w kilkuciezarowkowych firmach commisioner sie #!$%@? o zatrudnianiu na ltd i sie robi kwas powoli. Poza tym, raczej
@peszmerd: jest jeszcze opcja pomiędzy która mi agencja przedstawiła. Wygląda jak na paye ale można odpisywać koszty nawet do 60-70%tygodniowej wypłaty przez co podatki i nin zapłaci się tyle co nic. Łącznie ma być mniej o 10-15% na rękę niż do tych czas na ltd. Sam jestem ciekaw po kilku tygodniach się okaże czy warto to trzymać.
Minus jest taki że trzeba korzystać z ich firmy księgowej.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@adamsowaanon: czyli umbrella xD

Stary, uwazaj. Moja ksiegowa odradza mi jakiekolwiek roszady z takimi tworami.

Ja doradzam isc na paye jak czlowiek, miec platny urlop i rozgladac sie jak tu zmienic zawod na bardziej oplacalny jak najszybciej. Moze oczywiscie Ci sie udac i fajno, tylko ze jak juz tracisz kolejne 10-15% to jestes juz na tym samym co na etacie, a na paye stresu o kontrole masz zero. Z mojej perspektywy
@peszmerd: Masz rację jest to ukryta umbrella bo moja księgowa też to przyznała jak jej pokazałem umowy i przykładowe payslipy od nich,

Jako że mam nadzieję że sporo się może jeszcze zmienić w najbliższych miesiącach (1. dużo kierowców wyjechało z UK, 2.po strajku firmy mogą podnieść stawki jeszcze bardziej na co liczę,)
Więc przy zakupie ciągnika musi on jeździć cały czas żeby na siebie zarobić i mieć podobne lub wyższe wypłaty