Wpis z mikrobloga

Mam nietypowy problem (chyba?) i nigdzie nie mogę znaleźć informacji na ten temat (nawet po ang) więc jak zwykle w takiej sytuacji liczę na mirko. Jestem świeżym nabywcą pięknego Volvo V70 III 2.5ft 231KM AT (moje pierwsze auto tej marki). Bardzo cieszę się ze sporej mocy i w ogóle super mi się jeździ, ale to auto ma ciekawą przypadłość. Otóż przy ruszaniu lub przyśpieszaniu przy niskich prędkościach wystarczy dosłownie lekkie muśnięcie gazu i auto mocno wyrywa do przodu. Tak jakby ciężko jest wyczuć stan pośredni pomiędzy toczeniem się a #!$%@? np. startując ze świateł. Grubo albo wcale. Albo jak chcę wyjechać szybko z podporządkowanej bez mielenia kołami, po prostu w miarę dynamicznie. Trochę to irytuje w jeździe po mieście. Przy czym potem jak już nabierzemy prędkości i wciśniemy trochę więcej gazu to skrzynia bezsensownie późno zmienia biegi i w sumie niewiele się dzieje jeśli chodzi o przyspieszenie, a obroty utrzymywane są wysoko. To jest normalne czy ja mam coś nie tak z oprogramowaniem, czy ki diabeł? Skrzynia to TF-80SC. Ktoś coś? #motoryzacja #samochody #volvo #v70
  • 6
@caru: a potencjometr pedału gazu? Albo jakiś czujnik położenia pedału gazu ? Nie wiem jak w volvo ale w vagach słyszałem o czymś podobnym że ciężko było dodać „lekko” gazu
@matnos:
jak szukam czegoś o przesadnej reakcji na gaz to wszystkie wyniki w google wskazują na tematy o... słabej reakcji na gaz. Ale to może być dobry trop, dzięki
Skrzynia to TF-80SC


@caru: o panie. Też mam. Spoko skrzynia, tylko trzeba dbać. Niestety ma swoje dziwne zachowania. Kiedy był wymieniany olej w skrzyni? W jeździe mieszanej niby co 80k trzeba, a na forach piszą że nawet co 60k. Jeśli olej nie był wymieniany i nagle będziesz chciał wymienić, to możesz uszkodzić skrzynię. Wszelki syf wzruszony wymianą oleju może zapchać zaworki w skrzyni. Tu już trzeba speca co ogarnia ten model.
via Zakop
  • 0
@caru: nie wiadomo, w książce serwisowej są tylko wymiany oleju i rozrządu (a widać ze były wymieniane inne rzeczy, np. elementy zawieszenia czy hamulców, wiec wymiany oleju w skrzyni mogły być również pominięte). Generalnie skrzynia chodzi świetnie tzn. płynnie i szybko, bez żadnych szarpnięć. Natomiast doczytałem, że czujnik położenia pedału gazu może też wpływać na działanie skrzyni więc chyba tam będę szukał tak jak doradziliście. Jestem już umówiony na wymianę oleju
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@caru: tylko pytanie czy wymiana oleju statyczna czy dynamiczna. Nie wiem jak w tej skrzyni, ale w AW, po wymianie oleju konieczna jest adaptacją bo będzie nawet gorzej niż przed wymianą. Po adaptacji natomiast powinno być super.
@caru: proponuje przejechać się innym samochodem z tym samym silnikiem i skrzynią, najłatwiej znaleźć na grupach facebookowych, ew. fora. Jeśli będzie inne odczucie to diagnostyka, najlepiej u jakiegoś speca od volvo. Taka pierwsza myśl to może poprzedni właściciel zrobił chiptuning, a tunerzy uwielbiają zmieniać mapę pedału przyśpieszenia. Niektórzy robią tak agresywną że tracimy płynność regulacji.