Wpis z mikrobloga

Jest tu jakiś mirek który zna się na wpuszczaniu wkładu kominowego do starego komina (kamienica), do pieca kondensacyjnego? A moze zna się też na piecykach dwufunkcyjnych?

. Istniejący piec padł po 16 latach i wymaga wymiany. Chciałbym więc zmodernizować swoją instalację CO ale nie wiem czy skórka warta wyprawki i nie znam się na technologiach ani sprzęcie. A już tym bardziej na cenach i na co zwracać uwagę jeśli chodzi o materiały jak i samą usługę.

Wstępnie podaję parametry:
- istniejący piec dwufunkcyjny, starego typu, ogrzewa ~100m2 na drugim piętrze ocieplonej kamienicy (w planach w tym roku mam wymianę okien ze starych skrzynkowych, na coś bardziej eko)
- do dachu od pieca jakieś 12m + jakieś 1,5m od pieca do komina
- średnica komina jeszcze nieznana (pewnie w weekend wejdę na dach i sprawdzę).
- dotychczasowe rachunki za gaz ~2300 rocznie
- temperatura pomieszczeń w zimie około 20-21.5 stopnia, od dzwona dogrzewanie ręczne aby było cieplej niż te 21.5.

Instalatorzy od kominów sobie winszują 280-380 zł za metr takiego komina (z materiałem, nie wiem jakim).
Instalatorzy od piecyków chcieliby od 800-1200 za zainstalowanie pieca dwufunkcyjnego (w zależności od skomplikowania podłączenia).
Czy ceny za instalację to ceny dobre? Czy np taki komin jestem w stanie sam ogarnąć (z pomocnikiem)? Dwóch, lewych rąk nie mam? Jakieś specjalne te wkłady mają być? Allegro jest pełne różnej maści wkładów i ceny też niezłe ale czy to nie szmelc? Wychodzi 1/3 ceny instalatora

Piecyk dwufunkcyjny z otwartą komorą to ~2500, z zamkniętą to z tego co patrzałem na te co by mnie interesowały to około 3600.

Piec kondensacyjny vs starego typu (z wkładem kominowym i robocizną) to różnica w najlepszym wypadku ~4800
Czy to nowoczesne ogrzewanie mi się zwróci w jakimś realnym okresie czasu? Rury kominowe pewnie będzie trzeba za 10-15 lat wymienić i znowu nie mały koszt? Tyle pytań, tak mało odpowiedzi...


#komin #kotlygazowe #gazownik #hydraulik
  • 6
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@krak: bierz fachowców, to jest przewalona robota, a w starej kamienicy przewalona do kwadratu, jak w kominie nierówności cegły wystające i inne cuda, spisz umowę i mają zrobić - a jak przyjdzie im np frezować komin 8m niżej, bo rura nie przechodzi - to ich problem. No i pamiętaj że cała robota jest "na dachu" na kominie, wysoko, z ryzykiem nie tylko spadnięcia, co np uszkodzenia jakiejś dachówki itp - przewalone,
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@krak: pięć kondensacyjny z zamknięta komorą to znacznie większe oszczędności niż liczysz - jeśli teraz masz kocioł z otwartą komorą to on ogromne ilości powietrza (ciepłego, bo z twojego mieszkania! Więc coś musi to powietrze uzupełnić, czyli wciąga ci zimne skądś) zużywa i wyrzuca kominem - część zużywa do palenia, a resztę w mikserze spalin, i wzium w komin.
To jest spora strata choć zawsze miłe wymuszenie wentylacji ;) tyle że
@krak: @hrumque: Na zwrot inwestycji idąc w nowoczesność raczej nie masz co liczyć. Coś tam gazu mniej może zużyje, ale koszty urządzenia przeglądów całą oszczędność na gazie biorą w łeb i sumarycznie wychodzi drożej niż taniej. Jedynie duży plus że jest bezpieczniej.