Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (207)

Ukraina
Na prośbę The Insider analitycy z Conflict Intelligence Team przeanalizowali dostępne dane i wyjaśnili skalę zaangażowanych sił, jakie wojska pojawiły się na granicy i dlaczego tych przygotowań nie można wytłumaczyć „ćwiczeniami”. Rosyjskie wojsko próbowało wyjaśnić transfer sprzętu ćwiczeniami Południowego Okręgu Wojskowego (w tym Krymu). Jednak np. Michael Kofman, ekspert wojskowy z amerykańskiej organizacji badawczej CNA, uważa to wyjaśnienie za nieprzekonujące, zauważając, że po pierwsze wypowiedzi o ćwiczeniach pojawiły się po doniesieniach medialnych o transferze wojsk, po drugie nie wyjaśniają geografię przeniesienia (znane jednostki są przenoszone na pogranicze ze wszystkich części Rosji, od Pskowa po Dagestan i region Kemerowo). To samo dotyczy inspekcji na dużą skalę, zapowiedzianych przez ministra obrony Siergieja Szojgu. Ta koncentracja sił w pobliżu granic Ukrainy jest bezprecedensowa od 2014–2015 r., kiedy rosyjskie siły regularne prowadziły operacje na Krymie i Donbasie. Posiadane przez nas informacje pozwalają wstępnie zgodzić się z wnioskami różnych politologów, że celem transferu jest zastraszenie ukraińskiego kierownictwa (które w ostatnim czasie podjęło szereg kroków przeciwko osobom i organizacjom uważanym za „agentów wpływu”) Rosja na Ukrainie), a także „przetestować siłę” nowej amerykańskiej administracji.
Źródło

Polityka USA wobec Ukrainy uniemożliwia Stanom Zjednoczonym udział w negocjacjach „formatu normandzkiego” w sprawie rozwiązania konfliktu zbrojnego w Donbasie - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow. Wcześniej w Kijowie do udziału w tym procesie zaproszono Stany Zjednoczone i Polskę. Z kolei minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba zapowiedział, że Siły Zbrojne Ukrainy otworzą ogień w Donbasie tylko w przypadku zagrożenia lub ataku wojsk wroga."Nie dążymy do eskalacji, dążymy do politycznego i dyplomatycznego rozwiązania tego konfliktu. Otworzymy ogień tylko wtedy, gdy pojawi się zagrożenie dla naszych wojsk na lądzie lub jeśli zostaną zaatakowani". "Teraz nie ma potrzeby przeprowadzania powszechnej mobilizacji w samozwańczej Donieckiej Republice Ludowej" - powiedział w środę szef DRL Denis Puszilin. Zaznaczył, że jest wystarczająco dużo działających jednostek paramilitarnych i wojskowych, aby wykonywać zadania i reagować na zmiany sytuacji.
Źródło
Źródło
Źródło

Pojawiła się wizualizacja projektu ukraińskiego ciężkiego BWP „Babilon”, który jest opracowywany przez „Grupę Inżynieryjną Arey” na zlecenie Ministerstwa Obrony Ukrainy. BWP "Babilon" to projekt ciężkiego bojowego wozu piechoty z napędem hybrydowym, cyfrowym systemem sterowania, opancerzeniem i dodatkową osłoną nie niższą niż STANAG 6. Łączna masa bojowa maszyny - 36 t. Załoga - 3 osoby + 8 osób desantu. Silnik wysokoprężny i silniki elektryczne, które razem zapewniają ponad 1000 KM. Maszyna oparta jest na podwoziu T-64, opracowywana jest osobna wersja podwozia T-84.
Źródło
Analiza Defence24

Białoruś
Białoruś i Rosja rozmawiają o kontroli zbrojeń. W Mińsku odbywa się regularne spotkanie Wspólnej Grupy Konsultacyjnej ds. Kontroli Zbrojeń w Ministerstwie Obrony obu krajów. Stronę rosyjską reprezentuje szef Narodowego Centrum Redukcji Ryzyka Jądrowego Siergiej Ryżkow , stronę białoruską - szef wydziału weryfikacji Departamentu Międzynarodowej Współpracy Wojskowej Aleksander Wengura. Strony podsumowały wyniki wspólnych działań w zakresie kontroli zbrojeń. Dyskutowane są kwestie bezpieczeństwa regionalnego, specjalistycznej współpracy - donosi służba prasowa MON.
Źródło

Franak Viachorka: Dziś obrońcy praw człowieka zidentyfikowali co najmniej 1002 nazwiska więźniów, wobec których toczy się śledztwo lub już skazanych z powodów politycznych. Działacze HR identyfikują 324 osoby jako więźniów politycznych. Zgłoszono 2407 „ekstremistycznych przypadków”. Dwunastu dziennikarzy i 14 blogerów pozostaje za kratkami, niektórzy z nich są zdobywcami krajowych i międzynarodowych nagród dziennikarskich. 243 studentów zostało wydalonych z uczelni, 31 nauczycieli zostało zwolnionych z powodów politycznych. Co najmniej 2965 osób straciło pracę. Co najmniej 335 przedsiębiorstw zostało zamkniętych za wspieranie protestów i ogólnokrajowego strajku. To najbardziej masowe represje polityczne w Europie od 40 lat. Nawet w okresie „stanu wojennego” w Polsce w latach 80. represje dotyczyły mniej osób na jednego mieszkańca. Jeśli weźmiemy taki sam odsetek zatrzymań, będzie to 510 000 zatrzymanych w Rosji lub 140 000 w Polsce.
Źródło

Litwa
Jeśli agresywna postawa Rosji się nie zmieni, Litwa będzie zabiegać o to, by Unia Europejska nałożyła na ten kraj dodatkowe sankcje - mówi prezydent Gitanas Nausėda. „Pogarszająca się sytuacja w Rosji w zakresie praw i wolności człowieka oraz nasilająca się agresywna postawa kraju, np. mobilizacja wojsk na granicy z Ukrainą, nie są zajwiskiem pozytywnym, więc Litwa będzie zabiegać o dodatkowe sankcje ze strony UE, skoro sytuacja się nie zmienia - powiedział.
Źródło

Łotwa
Tej wiosny, aby zachęcić właścicieli ziemskich do aktywniejszego kontrolowania barszczu Sosnowskiego na swoich działkach, gmina Alūksne opracowała plan walki z barszczem. Plan obejmuje zarówno konkretne środki, jak i metody powstrzymywania, a jako premia dla właścicieli działek, którzy odniosą sukces w walce z tą inwazyjną rośliną, otrzyma 50% rabat na podatek od nieruchomości (RET). Do zwalczania barszczu na terenie miasta Alūksne stosuje się kilka metod. „Opryskujemy je wczesną wiosną, kiedy zakwitają, a następnie, jeśli zaobserwuje się, że niektóre liście kiełkują, wtedy liście są ponownie traktowane herbicydem, a porastające obszary są również regularnie koszone” - mówi Jānis Pūpols, dyrektor agencji „Spodra”.
Źródło

Estonia
Estoński Sąd Najwyższy orzekł, że dopuszczalne jest ograniczanie budowy farm wiatrowych ze względów obronnych kraju. Sednem sprawy była decyzja gminy Toila o odmowie wydania pozwolenia na budowę farmy wiatrowej Päite-Vaivina. Firma Est Wind Power OÜ wystąpiła o pozwolenie na zbudowanie 28 turbin wiatrowych w marcu 2016 r. Samorząd odmówił po tym, jak Ministerstwo Obrony nie aprobowało projektu, stwierdzając, że turbiny zagroziłyby działaniu systemu radarowego Sił Obronnych i naruszyłyby bezpieczeństwo narodowe.
Źródło

Polecam:
W ostatnich dniach marca przedstawiciele ukraińskich władz (m.in. prezydent Zełenski) oraz wojska poinformowali o przygotowywaniu przez Rosję szeroko zakrojonych zbrojnych prowokacji przeciwko Ukrainie. Według głównodowodzącego Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Rusłana Chomczaka armia rosyjska zgromadziła w przygranicznych obwodach oraz na terytoriach okupowanych 28 batalionowych grup taktycznych (pododdziałów przygotowanych do prowadzenia działań zbrojnych; liczebność jednej grupy to ok. 800 żołnierzy), a w najbliższym czasie ich liczba ma wzrosnąć o kolejnych 25 grup. Analiza OSW.
Kryzys wokół Donbasu. Między blefem a wojną

Ukraina wróciła na międzynarodowe nagłówki gazet dzięki alarmowi w związku z licznymi rosyjskimi oddziałami wojskowymi w pobliżu granicy z Ukrainą. Ta ostatnia obawa przypomina, że rosyjska agresja na Ukrainę jest daleka od zakończenia. Podczas gdy operacje bojowe osiągnęły szczyt w latach 2014-15, konflikt nadal pozostaje nierozwiązany. Artykuł Atlantic Council.
Modernizacja sił powietrznych Ukrainy może odstraszyć Rosję

Tag -> #ciekawostkizewschodu

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja #moldawia #krym #donbaswar #geopolityka
źródło: comment_1617789943P7Zp6RxNb35Yn5s3eCICLq.jpg