Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Chcę rozliczyć męża, który jest na samozatrudnieniu w #uk #budowlanka. Nigdy tego nie robiłam, więc zastanawiam się jak to ogarnąć. Mąż ma wszystkie rachunki odkąd zaczął działalność - końcówka maja. Jak rozliczyć koszta? Czy wystarczy np statement z banku z transakcjami ze sklepu typu screwfix itd? A co z materiałem, za który płacił gotówką i nie ma na to rachunku? I co z rachunkami, które wystawił ale były zapłacone gotówką? Czy może lepiej dać to do księgowej do rozliczenia? #praca #anglia #samozatrudnienie #podatki
  • 18
  • Odpowiedz
@petugh: weź jakiegos księgowego do zrobienia tego, zapłacisz góra stówkę miesięcznie, a będziesz miała spokój. Najwyżej jak bardzo chcesz to za dwa lata, jak już będziesz widzieć co i jak było wcześniej rozliczone, to zaczniesz mu robić sama
  • Odpowiedz
@petugh: Hej, odezwij się jutro na priv, dzisiaj zrobiłem już dwa self assessment dla znajomych. W skrócie - policz wszystkie przychody (brutto), ile podatku zapłacił oraz koszta jako lump sum. I powiem Ci jutro co gdzie wpisać.
  • Odpowiedz
@petugh W moim pierwszym biurze rozliczanie kosztowało 100, a budowlańców 250 z tego co pamiętam, bo na construction industry scheme to jakieś bardziej skomplikowane było. Ale szczegółów nie znam, mówię tylko ze może być warto zapytać księgowego faktycznie.
  • Odpowiedz
@kwiatosz: Przecież na CIS masz wszystko jak na tacy*. Po przesłaniu mi wszystko zajęło 15 minut na osobę. Ale z tego co OPka pisze, to jej mąż nie rozlicza się na CIS.

*zleceniodawca wpłaca za Ciebie zaliczkę 20% podatku od kwoty zarobionej i przelewa kwotę netto na konto. Wpisujesz tak naprawdę tylko turnover (kwota brutto), podatek zapłacony od CIS (osobna pozycja) i koszta jako jedna kwota. Jak ktoś prowadzi arkusze w
  • Odpowiedz
@fruity: @mynameis60: no nie wazne ile :P chodzi mi o to ze niebieski OPki moze wziasc ksiegowosc u specjalisty, porozliczac sie jakis czas, OPka wtedy zobaczy co i jak w praktyce i wtedy juz bedzie mogla smialo sie podjac zadania :)
  • Odpowiedz
@mynameis60 Dunno, ja się tym nie zajmowałem, ale klienci przynosili całe siatki faktur, więc dziewczyny miały z tym sporo roboty. Jeden nawet kupil ziemię na Litwie i próbował przepchnąć to jako koszt.
  • Odpowiedz
@petugh: Jest vatowcem? Wyplacal gotowke z konta? Idz do doradcy podatkowego. SE ogarnie za mniej niz 100f i przynajmniej chlop nie bedzie doplacac podatku, bo jak rozumiem 20% mial tylko odciagane. Masz tam jeszcze class4 do oplacenia. CIS ogarniete?
  • Odpowiedz