Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 436
Na zdjęciu pamiątka po dziadku mojej żony, łyżka cedzakowa wykonana z manierki, z którą pod koniec lat 40 wrócił z Anglii do Polski. Trafił tam jako żołnierz armii Andersa, z którą przeszedł cały szlak bojowy. Wrócił, gdy dowiedział się, że jego żona żyje, co prawda w zupełnie innym mieście, bo rodzinne Wilno już nie było polskie. Ta łyżka, to znak czasów, świadectwo tego, jak wielka bieda panowała w zniszczonym wojną kraju i z jakimi niedoborami musieli się borykać jego obywatele. Nie była to bowiem fanaberia, czy też popisy majsterkowicza, było to narzędzie kuchenne przez lata wykorzystywane w rodzinnym domu mojej teściowej. Teraz dzielnie służy w naszym domku letniskowym, gdzie dzisiaj przypomniała mi się historia tego około 80 letniego kawałka aluminium.

#oswiadczenie #historia #drugawojnaswiatowa #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne
źródło: comment_1617647982BHgwkIrat9ZUjNhmexq6T5.jpg
  • 24
@pogop O stary, z jakieś dwa lata temu przeglądając stare graty znalazłem to
https://imgur.com/a/gz4trYD
Jak się wgłebilem w sprawę to się okazało że pradziadek używał sobie to jako pojemnik na gwoździe, aż zdziwiony że w takim stanie to dotrwało dzisiejszych lat byłem, teraz stoi dumnie u mnie w pokoju jako ozdoba ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jedyny szczegół którego nie znam to jak się dostala w ręce mojego pradziada,
Pamiątki po dziadku w Ameryce - Dom, samochód, drogie zegarki, w #!$%@? kasy.

Pamiątki po dziadku w Polsce - #!$%@? dziurawa łyżka XDDD


@DarkenSound: Generalnie widomka, że jest to nawiązanie do mema, ale cóż. Moja córka dostanie po dziadkach mieszkanie w centrum miasta. Po tamtym dziadku od łyżki też ostatecznie zostało mieszkanie, które potem zostało sprzedane przez teściową. Bardzo skromne, ale jak na gościa, który w Wilnie bezpowrotnie stracił wszystko, to
@Shatter: nie wiem jakie jest ph twoich sokow. Generalnie zasada jest taka, ze kwasne produkty reagują z aluminium i przenika ono do potraw, wiec spozywasz trochę przy okazji. Pewnie nie sa to ilości olbrzymie, ale sam fakt takiego procesu jest potwierdzony