Wpis z mikrobloga

#ogrodnictwo #drzewa #sadownictwo

Hej mirki i mirabelki . Sprawie mam .:)
Chce na działce posadzić drzewa owocowe tylko nie chce popierdółek (krzaków ) tylko pełnoprawne drzewa jak za dawnych czasów . Głowie chodzi mi o pozna jabłoń grusze czereśnie śliwek . Taki klasyk. Drzewa mogą zacząć owocować nawet za 10 lat mają czas .wiem że o nieszczepionych mogę zapomnieć
  • 27
@Mrrilb: krzewy można przeplatać z drzewami, a owoce będą wcześniej, nie widzę tego jako popierdółki.
Ja posadziłem dereń, nieszpułkę, świdośliwę, morwę białą i czarną, mirabelkę, pigwowca, malinę białą, fioletową, aronię, akebię, borówki, jagody kamczackie, jagody goji, kasztan jadalny.
Jak za dawnych czasów powiadasz, trochę to śmieszne bo drzewa rosły sobie w sadzie, a pomiędzy nimi aronia, porzeczka i agrest, leszczyna. Bardzo często takie wielkie drzewa były zaniedbane, nie pryskane i bardziej
@Mrrilb: poszukaj sobie obrazków wielkości podkładek (rootstocks) drzewek w googlach i dobierz sobie do tego odmiany, które Cię interesują, później szukaj blisko siebie szkółek drzewek owocowych i pytaj czy mają na takiej i takiej podkładce lub zobacz co ogólnie mają w asortymencie i coś dobierz :)
Jeszcze by się przydało wiedzieć co masz za glebę w miejscu docelowym dla drzewek bo może nie wszystko będziesz mógł posadzić "od tak" tylko bedzie
@Mrrilb największe podkładki pod jabłonie to antonówka, rośnie jak takie właśnie drzewo jak kiedyś na wsiach były. To że później będą problemy z pielęgnacją to druga sprawa...
@Idahoo @pawlos10rs: @Qullion: poprostu mi chodzi o drzewa wysokopienne miałem na ogrodzie w rodzinnym domu grusze cukrowke miała może z 12 m wysokości i podczas kwitniecia wyglądała super nie zapomniany widok . Tak samo czereśnia stoi do dzisiaj ma ok 10 m . Jabłonie nie stety poszły pod siekierę a też były dużymi drzewami. Nikt tego nie przycinał a co 2 lata były obsypane zdrowymi owocami
@Mrrilb: wiem dobrze o co ci chodzi, jak dla widoku to polecam świdośliwę i dereń. Dereń został zapomniany, a sadzony był jeszcze dawniej, przeważnie na dworach. Za jakiś czas będziesz mógł ukisić trochę i dodać do sosu do mięska.
Kiedyś ludzie mieli takie wielkie drzewa, ale stwierdzili, że nie ma to sensu, mało owoców dają w porównaniu do wielkości i zacieniają sporą przestrzeń. Jak się pojawiły morele i brzoskwinie to było
@Qullion: gryplan był posiedzenia dużych owocowych drzew przy granicy działki (graniczne z lasem ) a pod drzewami w planach jest staw oczywiście planuje też lipę kasztana akacje . A za 30 lat pasiekę pszczół .
@Mrrilb: staw fajna sprawa byle odpowiednio głęboki by ryby nie zamarzły, możesz pomyśleć o odprowadzeniu deszczówki do niego.
Dla pszczół musisz skomponować odpowiedni zestaw roślin, drzew i krzewów
miałem na ogrodzie w rodzinnym domu grusze cukrowke miała może z 12 m


@Mrrilb: I kto na te 12m wyłaził żeby te gruszki pozrywać? Te "drzewa wysokopienne jak za dawnych czasów" wyglądały jak wyglądały bo były niezadbane, drzewa trzeba ciąć i formować korone nisko żeby można było łatwo zrywać czy robić opryski i mieć dobre owoce. Z takich niezadbanych to nic nie będzie
@Niewiemja: z tych było ,ale tak jak pisałem nie zależy mi na nie wiadomo jakich zbiorach . Chce poprostu duże drzewa owocowe . Poszukam jutro starej fotografii to będziesz wiedział o co mi chodzi .
@Qullion: zawsze można robić miód mieszany .ale myślę że z tym zestawem krzywdy im nie zrobię. Najwyżej będę szukał w regionie starych odmian drzew i będę szczepił . Staw tak na wejście za zgłoszenie a potem w planach ok 20 arów pod wodą . Ale do tego będą potrzebne pieniądze a najpierw chce zacząć od drzew
@Niewiemja: 5km od domu mam ulice jabłoni .kiedyś rolnicy bili się o nie kto w danym roku zbiera. Jabłonie mają po 30 lat i co roku pełne kombi przywożę do domu. Fakt są robaczywe ale do moich celów mi to nie robi .
@Niewiemja: może słaby grunt brak wody może być milion powodów . Ale nie jest zasada że drzewo bez przycinania nie będzie owocować. Nie wiedziałem że będzie to takie ciężkie do zorganizowania
@Mrrilb: Grunt dobry, po prostu drzewa stare, narosło też sporo dzikich siewek, krzaków i innego tałatajstwa i konkurują o energie, nie mają siły takie drzewa na owocowanie. Poszukaj sobie takich drzew i weź młode siewki, gdzieś obok na pewno rosną
@Niewiemja: znajomy powiedział że z takiej siewki nic nie będzie .. teoxhe mnie to zaskoczyło bo przecież szczepienie nie jest chyba tak stara metoda i ludzie jakoś sobie musieli inaczej radzic
znajomy powiedział że z takiej siewki nic nie będzie


@Mrrilb: Jak Ci i tak bardzo na owocach nie zależy to ¯\_(ツ)_/¯ Możesz mieć duże drzewo bez owoców a na kilku gałęziach naszczepić sobie jakieś szlachetne odmiany które będą dobrze owocować. Takie dzikie siewki są najlepszymi podkładkami