Wpis z mikrobloga

#xtb #makler #gielda #etf

W końcu planuje inwestycje w ETFy. Prawdopodobnie: ISHARES CORE S&P500 UCITS. Mam parę pytań:
1. Gdzie najlepiej założyć konto? Myślę o XTB.
2. W przeciągu roku planuje zbudować sensowną pozycje. O Ile na XTB nie ma opłat za transkacje to już jest opłata za trzymanie akcji o wartości > 1M PLN.
3. Wiem że to może być głupie pytanie ale czy normalnie papiery wartościowe trzyma się u maklera? w przypadku krypto transferujemy je na wallety zewnętrzne. Czy jest jakiś odpowiednik tego procesu w tradycyjnych finansach czy yalla trzymacie pare M na XTB?
4. Jakieś opinie o moim ETFie? ISHARES CORE S&P500 UCITS szukałem czegoś z akumulacją dywident. Nie jest pewien jak z kwestiami podatków u źródła w tym przypadku...

Pozdro
  • 13
@samuray: sam jestem ciekaw co pokaże najbliższy czas. Skala dodruku z jaką mamy obecnie do czynienia przeraża mnie. Takie działania znajdą swój kres i tu lepiej zastanowić się co zrobić żeby chociaż ochronić swój majatek
@2xpapanalepiku: mądrego nie ma. Jakakolwiek inwestycja ma w sobie ryzyko. Nie zainwestujesz, stracisz przez inflacje, zainwestujesz, mozesz stracic + inflacja. Dywersyfikować szczególnie przy wiekszym kapitale trzeba i w zaleznosci od wieku. Jak mialem 20 lat wchodzilem all in w jedna spolke z NC i liczylem na 1000%, teraz 10 % rocznie na cały kapitale to byloby cos fajnego
@samuray: jakie spółki masz na myśli, napisz proszę, to jest ciekawy pomysł. Jak tylko usłyszałem o planowanym rozstrzygnięciu uznałem że banki, mimo że tanie to jednak jeszcze nie czas. Wyszedłem na biegu z millenium, i co się stało. ....banki poszły w górę
@2xpapanalepiku: Na razie wchodzę dość mocno w Votum. Zajmują się sprawami frankowymi + dodatkowo kasę inwestują w swoje spóki córki w OZE. Mam poczucie że to teraz dwa chodiliwe tematy i mam troszkę większe prawdopodobieństwo zarobku niż straty tutaj.

Wiesz, to jest tak czasem, że to co proste jest tak proste że aż może pomyśleć że naiwne bo skoro 13.04 ma być wyrok, a wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują
@sp3cooland:
1. Rozważ mBank/BOŚ na koncie IKZE+IKE. Będziesz wtedy zwolniony z podatku belki, jeśli potrzymasz kasę do emerytury. Myślę, że warto mieć tam przynajmniej część.
3. Papiery wartościowe tak na prawdę przechowywane są w KDPW dla rynku polskiego. Za granicą jest to jakiś odpowiednik KDPW. Z tego co wiem, w przypadku giełdy amerykańskiej papiery trzyma sama giełda, np. NYSE. U swojego maklera trzymasz tak na prawdę tylko gotówkę. Podlega ona ochronie
@sp3cooland: Osobiście polecam XTB. Przeniosłem się tam z mBanku po tym jak podnieśli prowizje (w XTB do 100k EUR brak, powyżej też całkiem niskie). Mają też całkiem spoko interfejs i notowania live za free.
@burns: no właśnie nie rozumiem dokońca na czym XTB zarabia... bo dla mniejszych kwot (<100k miesiecznie i 1M rocznie na koncie) nie maja w ogole prowizji :O

@candy mądrego to i dobrze posłuchać. Dzięki za rade. Moim pierwootnym pomysłem był ETF na s&p 500 i jakiś na rynek azjatycki (tutaj mam problem z wyborem). Faktycznie wybór jakiegoś trzeciego, ETFa "światowego" może być dobrym pomysłem. Dzięki za sugestie. A masz jakiś na