Wpis z mikrobloga

Mirki z #grafikakomputerowa #grafikawektorowa czy jest na sali ktoś, kto umi w Corela (2020)?
Pytanie: czy da się automatycznie dostosować wielkość strony do narysowanego rysunku?
Na wszelki wypadek napiszę, o co chodzi, bo może w ogóle od dupy strony do tematu podchodzę: otwieram nowy dokument, rozmiar strony ustawia się domyślny. Coś tam na nim rysuję, co docelowo ma polecieć na grawerkę laserową i w tym momencie istotne jest dla mnie, by wykonany rysunek ustawić równo na stronie "od brzegu do brzegu", a wielkość strony ustawić na tyle, ile zajmuje rysunek, nie więcej (dzięki czemu mogę potem wygodnie go "ustawiać" na laserze). Aktualnie robię to tak, że mierzę długość i szerokość rysunku, ustawiam tak we właściwościach dokumentu stronę, a potem ręcznie przesuwam rysunek tak, by w tą stronę trafił. To jest niby parę ruchów i żaden problem, ale mam nieodparte wrażenie, że to co robię da się zrobić jakoś automagicznie. Tylko nie wiem, jak, Corel jest dla mnie wciąż wielką zagadką. Pomożecie?
  • 5
@Jarek_P

zaznacz, wszystko, wciśnij ctrl + g - zgrupowanie

zaznacz grupę, wciśnij P - brawo automatyczne srodkowanie

Zaznacz, i wpisz wielkość strony dokumentu u góry w mm.

Czyli dwa skróty, plus wymiar. Volia.
@Jarek_P prosz, operacja nie powinna teraz zająć więcej niż 20 sekund. Można też napisać skrypt do tego typu zadań, ale jeśli nie jest to powtarzalne to lepiej robić ręcznie.
@sorasill: nie robię tego aż tyle, by to skryptami załatwiać, Corela się w zasadzie uczę, przy okazji czysto amatorskiej obróbki grafiki do laserowych wycinanek i tego mi właśnie brakowało.
W sumie, brakuje mi jeszcze kilku innych rzeczy, które uważam za normalne w programach typu cad, a tu jakoś intuicyjnie do nich podejść nie mogę: przykładowo, mam na rysunku kreskę, ot prosty odcinek ustawiony "na skos". Gdy go zaznaczę, Corel pokazuje mi
Jarek_P - @sorasill: nie robię tego aż tyle, by to skryptami załatwiać, Corela się w ...

źródło: comment_1617468304WZNqMWvsLcQbYGgB8cQso6.jpg

Pobierz