Wpis z mikrobloga

Mam możliwość wzięcia podjęcia stażu w branży #testowanieoprogramowania (świeżak here, zmiana branży). Firma proponuje staż 3mc (w formie szkolenia) za 3k brutto, a potem możliwa praca + lojalka roczna za ~3k netto.
Czy taka oferta jest spoko z perspektywy osoby z 0 commercial expem?
Dla porównania w pracy w mojej branży pracowałem za 3k netto na start (ale bez żadnych dodatkowych umów). Nie wiem jak podchodzić do umów lojalnościowych, które w IT są chyba normą ( ͡° ʖ̯ ͡°)
#programowanie
  • 23
@SilentSan: 3k na rękę dla osoby bez doświadczenia to nie jest zła kwota, zwłaszcza, ze progres zarobków u testerów na starcie kariery mały nie jest.

Btw: Jak będzie wyglądał ten 'staż w formie szkolenia'? Faktycznie przez 3 miesiące będziesz miał szkolenie zamiast obowiązków pracowniczych?

Nie wiem jak podchodzić do umów lojalnościowych, które w IT są chyba normą ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Nie spotkałem się z czymś takim.
@ChamskoCytuje: a jak nie będzie wyboru? W rozmowie z HR dość jasno zostało powiedziane, że takowa jest przewidziana.
@itakniktniezapamieta: też mi się wydaje, że rok to sporo...
@venomik: niestety nie znam szczegółów. Poprosiłem Panią o możliwość namysłu do piątku, bo chciałem się zastanowić nad oferta. Nie wiem zatem jak by miało to wyglądać. Jutro się dowiem jak się z nimi skontaktuje. W sensie nie spotkałeś się z lojalkami?
@
@SilentSan: Czego dokładnie dotyczy lojalka? Bo jeśli tylko klienta dla którego będziesz robił to chyba da sie to znieść. Nie sądziłem że to kiedyś powiem ale w dzisiejszych czasach junior powinien brać co dają, a 3k brutto to jak wspomniał @venomik nienajgorsza kwota.
@SilentSan: O jakiej lokalizacji mówimy? Te 3k netto na lojalce wydają się małą kwotą, gdyby to były 4k to może nawet byłaby to dobra oferta jeśli chodzi o miasto pokroju Kraków, Wrocław, Gdańsk itp. Fakt faktem, że znalezienie pierwszej pracy jest problematyczne, a już z nawet pół rocznym doświadczeniem będziesz miał w czym wybierać, ale rok to dużo. Z drugiej strony ich rozumiem, wiem, że wyszkolenie juniora potrafi kosztować naprawdę sporo
@SilentSan: dla mnie spoko, gdzieś trzeba zacząć a teraz ponoć ciężko znaleźć pierwszą robotę (szczególnie jeśli nie jesteś kobietą).

Jak nie chcesz Ty to daj znać na priv co to za firma bo mam jedną osobę co już trochę czasu pierwszej pracy szuka.
niestety nie znam szczegółów. Poprosiłem Panią o możliwość namysłu do piątku, bo chciałem się zastanowić nad oferta.


@SilentSan:
Poproś o informacje:
- jak okres próbny faktycznie będzie wyglądał
- zakres obowiązków jaki będziesz miał w umowie
- kara za zerwanie lojalki

Musisz się w jakiś sposób zabezpieczyć przed tym, żeby nie skończyć z dziwacznymi obowiązkami bez możliwości ucieczki z firmy.
Przykładowo ja w swojej pierwszej firmie (tester manualny bez studiów i
@supersucker: @piolem: Aktualnie nie wiem jak wygląda ta lojalka, jutro dopytam wszystko i dam tutaj znać jak to wygląda.
@LiczbaPi: Firma z Gdańska, wszystko ma być zdalnie, ja raczej małe miasto/ Szczecin będę, więc 3k to dla mnie spoko na start.
@piolem: Dzięki za rzeczową odpowiedź. O wszystko na bank jutro zapytam żeby w nic się nie wpakować. Muszę się też dowiedzieć, czy lojalke muszę podpisać już przed
@SilentSan: Jak kwota Ci pasuje to juz jest spoko. Lojalka na rok to nie mało, z drugiej strony jak się sporo nauczysz, jako junior z rocznym doświadczeniem już dorwiesz coś lepszego zdalnie. Moim zdaniem jak chcesz wejść w branżę warto. Tak długo jak te 3k netto to UOP to nie jest to kiepska opcja.

Z ciekawości, bo już chwilę w brażny QA siedzę, co Cię skłoniło do pójścia w testowanie?
@altnume22: W pierwszej kolejności chciałem po prostu przejść "do IT", miałem styczność z programowaniem na studiach, wiec chciałem iść w jakiegoś C++/ Pythona. Mam sporo kolegów programujących od kilku lat, wiec poradziłem się ich w kwestii, w co najlepiej iść, aby jak najszybciej moc znaleźć prace (żeby nie siedzieć bezczynnie). Okazało się, ze u części z nich w firmach panuje "brak dobrych testerów". Poczytałem o tym, przeczytałem jakaś książkę opisująca ogólnie
@SilentSan: zorientuj się jaka to lojalka, jak tylko zakaz konkurencji to #!$%@? tam. Ale jak lojalka typu "my cie szkolimy, ale siedzisz u nas rok, albo zwracasz koszt szkolenia" to już srednio i nie warto. Sam przeszedłem na testowanie jakies 2 lata temu wiec jak masz ptyania to pisz
@venomik: @venomik: @piolem: @ChamskoCytuje: Jestem już po rozmowie i wszystko wygląda spoko.
Dopytałem i lojalka jest podpisywania przy podjęciu pracy PO stażu i dotyczy pracy w firmie (nie do końca rozumiem po co w takim razie ona jest? Żeby ktoś nie odszedł po kilku miesiącach? xd)
Staż to 1.5mc szkolenia w formie nauczania + wykładów, po 1.5mc już praca i zadania na projekcie, praktyka.
Imo wszystko spoko wygląda,
@SilentSan: lojalka może wygląda tak np. że "wyliczą" że szkolenie ciebie kosztowało 15k i jeśli zwolnisz się przed końcem lojalki to pokrywasz koszt tego szkolenia. No ale to zobaczysz na umowie.
ogólnie tego typu lojalka to mega syf, bo po pierwsze masz zerowe szanse na podwyżkę, po 2 jeśli np. w ciagu roku pojawi się dobra oferta, to i tak nie bedziesz mógł zmienic roboty, po 3 atmosfera w robocie może
@venomik: Na bank dam znać, dzięki :)
@ChamskoCytuje: A, to by miało sens, nie pomyślałem o tym. No liczę, że jakiegoś kwasu nie będzie bo praca zdalna jakby nie patrzeć.
Ogólnie jeszcze czekają mnie 2 rozmowy w procesie rekrutacji, ale jestem dobrej myśli :P