Wpis z mikrobloga

O #!$%@? chodzi z tą częścią E w załączniku PIT/B? Rok temu jej nie było.
W poz. 31 mam tylko same KUP bez składek, więc chyba poz. 34 zostawiam puste?

Nieodliczone od dochodu składki na ubezpieczenia społeczne zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.


Odliczone od dochodu składki na ubezpieczenie społeczne są już w głównym PIT36 w części F.
Chodzi o jakieś dodatkowe ubezpieczenia społeczne oprócz tego obowiązkowego?

#pit36 #pitb #pit #podatki #ksiegowosc #jdg
kicjow - O #!$%@? chodzi z tą częścią E w załączniku PIT/B? Rok temu jej nie było.
W...

źródło: comment_16170459360Aal4uQgXJrkJBjktjcyZ4.jpg

Pobierz
  • 24
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kicjow: wpisujesz to czysto informacyjnie - ile społecznych odpisałeś w koszty w ciągu roku. Ktoś na forum księgowych napisał, że sprawdzają dzięki temu czy słusznie odliczyłeś sobie składki jeśli korzystałeś z ZUS plus albo covidowych zwolnień ze składek.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Inevera: w sensie jak odpisać w koszty społeczne? A można tego nie zrobić? Społeczne są doliczane do zwykłych KUP podczas obliczania zaliczki w ciągu roku. Podstawa opodatkowania = przychód - kup - społeczne. Nie stanowią czystego KUP, który wpisuje się w poz. 31 i w części D w głównym PIT36.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kicjow: Ok, rozumiem już w czym się różnimy. Słyszałam, że niektóre biura tak robią jak piszesz. U mnie podaje się pomniejszone o społeczne KUP w PIT/B. Parę dni temu koleżanka dzwoniła do KIP z pytaniem właśnie o te społeczne, to konsultantka nie powiedziała, że to jest zły sposób. Dlatego ja w pozycji 34 wpisuje odjęte od KUP społeczne.
Wychodzi na to, że w Twoim przypadku nic nie wpisujesz.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Inevera: chyba KUP powiększone o społeczne a nie pomniejszone? Bo ja właśnie wpisuje czyste KUP w PIT/B bez doliczonych składek. A w pozycji 34 wychodzi na to, że trzeba wpisać jaką część KUP wpisanego w pozycji 31 stanowią składki społeczne, czyli w poz. 31 wpisuję np. 10000 (9000 [KUP] + 1000 [skł. społ.]) a w poz. 34 wpisuję 1000. Natomiast jak nie uwzględniam społecznych w KUP to wpisuję 9000 w poz.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kicjow: dokładnie tak bym zrobiła. Pozwól jeszcze, że się jutro wczytam w przepisy i podniosę w biurze ten temat jeszcze raz póki robimy zeznania na bieżąco. Wydaje mi się, że mimo wszystko sposób rozliczania powinien być jednakowy dla wszystkich, a nie że jedni sobie powiększa KUP o społeczne, a inni nie. Odezwę się na PW.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Inevera: dzięki, w zasadzie do nadpłaty/niedopłaty jest i tak brane pod uwagę to co wpisze w głównym PIT36 (czyste KUP w D i składki społeczne w F), a czy tu wpisze KUP ze składkami czy bez to nic nie zmienia w całym rozliczeniu, czyli tak jak pisałaś tylko informacyjnie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kicjow: tak, to jest tylko informacyjnie. Przyznam się, że sama puściłam miesiąc temu 3 zeznania jak leciało, bo nie zauważyłam tej nowej rubryki. Korekty zrobię jak przyjdzie wezwanie i tyle :)
@kicjow: W pozycji 34 wpisujesz skladki ktore zaksiegowales bezposrednio w koszty czyli siedza w tej kwocie z pola 31, jezeli odliczales od dochodu to tam nic nie wpisujesz bo wykazujesz je gdzie indziej. Pole przyda Ci sie takze gdy masz dochod np 1000 zl a spolecznych masz na 10000 zł, chyba czaisz o co chodzi?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Stingeree: i co to daje skoro i tak te składki odliczasz od dochodu przy zapłacie zaliczek i wychodzi ta sama kwota do zapłaty? albo jej brak
@kicjow: dobra podpowiem Ci:
Masz dochod roczny 1 tys, spoleczne 10 tys - nie odliczasz od dochodu jako osoba pozycja w zeznaniu rocznym tylko te skladki w calosci dajesz w koszty i generujesz strate na 9 tys zł - wykazujesz to w polu 31 i 34 pit/b bo nigdzie indziej tego nie pokazesz co zrobiles ze skladkami. Jak nie zaplaciles tych skladek to nie miales prawa ich wykazac w kosztach a
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Stingeree: czemu więc tego nie ujednolicą, żeby zawsze zaliczać do KUP? wychodzi na to samo w moim przypadku a jeśli masz dochód mniejszy od składek to masz stratę do odliczenia na następny rok, zbędne pisanie dwa razy tego samego...
@kicjow: tak jak pisałam wyżej - prawdopodobnie kontrola składek z uwagi na covidowe zwolnienia z zus (marzec-maj 2020 i potem zwolnienia dla poszczególnych branż), zus plus itp.