Wpis z mikrobloga

Najbardziej mnie rozwala, że retardy z #paradox zrobily z XV wiecznej Polski kraj o z eastern tech group. Bo wiecie, cyka blyad, cheeky breeky i v damke, bo szwedzkie klopsy są historycznymi ignorantami i niczym Roosevelt w Jałcie uznali, że Polakom najlepiej będzie z Ruskami. Odbiera mi to całą radość z gry. Oczywiście Szwecja, która jeszcze w XV i XVI była jeszcze wigwizdowem, które nie miało renesansu, są "western" i korzystają z najlepszych techów, bo tak.
#eu4
  • 10
@hohohohoho: a co było? Zygmuntowski renesans włoski był wschodni? Ciężkozbrojna jazda i polskie rycerstwo pod Grunwaldem były wschodnie? Wojska polskie pod Orszą były wschodnie? Rzymski katolicyzm był wschodni? Reformacja w Polsce była wschodnia (Zygmunt August rozważał poważnie utworzenie Polskiego Kościoła Narodowego, miasta były przeważająco luterańskie, gros szlachty przeszedł na kalwinizm)? Może alfabet też był łaciński, a nie bukwy? Co było wschodniego w XV i XVI wiecznej Polsce? Wschodnie to było to,
@Karl_Tofel: przypisanie do eastern tech group traktowałbym raczej jako przedstawienie szybkości rozwoju technologicznego na przestrzeni wieków, a nie stopień rozwoju na początku rozgrywki. Wtedy przypisanie Szwecji do western ma więcej sensu :)

Umiejscowienie wschodniej granicy western techa na granicach HRE wydaje mi się sensowne. Mentalnie zawsze byliśmy i jesteśmy poza zachodnią Europą.

Poza tym dochodzi tutaj kwestia balansu - nawet z eastern group, PLC robi zbyt duży #!$%@? w tej części
@caiuscosades:

Umiejscowienie wschodniej granicy western techa na granicach HRE wydaje mi się sensowne. Mentalnie zawsze byliśmy i jesteśmy poza zachodnią Europą.


Proszę o dowód, szczególnie w kontekście tego co napisałem wyżej (renesans zygmuntowski, złoty wiek, wpływy reformacji). Od Kazimierza Wielkiego (a zapewne i wcześniej) do późnego XVI w. Korona była dość standardowym europejskim państwem, czy to kulturowo, wojskowo, czy też społecznie (zgoda, peryferyjnym, ale i tak mniej peryferyjnym od takiej Szwecji).
@Karl_Tofel:

Tak, bo to największy problem tej gry, zły tech group w jednym kraju.

Żeby to było w porządku to polska powinna dostać unikatową "central europe" która była by pośrednia między west a east. Najważniejszym czynnikiem za który odpowiada tech grupa jest armia. A tą Rzepa miała zdecydowanie inaczej zroganizowaną niż zachodnia Europa. Zwłaszcza w późniejszej fazie.

Dalej, jak wspomina przedmówca, tech group reprezentuje różnicę w poziome i szybkości rozwoju.
I
@RandomowyMetal: sam nie pitol. To po pierwsze.

Po drugie, nie pisałem o obiektywnie największych problemach tej gry, a o tym, co mnie w niej osobiście i subiektywnie wkurza.

Po trzecie, po raz kolejny przypominam, że rozgrywka nie zaczyna się od Rzepy, a od osieroconej warneńską tragedią Korony Królestwa Polskiego A.D. 1444, ledwie trzydzieści cztery lata od Grunwaldu. Do Unii Lubelskiej jeszcze ponad 100 lat i wszystko mogło przebiegać zupełnie inaczej. Gra