Wpis z mikrobloga

Mirki, kilka pytań odnośnie instalacji fotowoltaicznej 10kW dla działalności gospodarczej:

1) czy firma dla instalacji < 10kW będzie mogła magazynować 80% wyprodukowanej energii czy zawsze jest to 70%?
2) stawka podatku VAT dla paneli z montażem wynosi 8% czy 22% w przypadku firm?
3) słyszałem, że warto jest użyć niedowymiarowanego falownika w stosunku do instalacji z powodu jego lepszej sprawności w zakresie większego obciążenia. Czyli w tym przypadku falownik 8-9kW. Czy to prawda?
4) czy są jakieś dodatkowe opłaty przy takiej instalacji za moc bierną w przypadku działalności? Jeśli tak, to w jaki sposób można je zmniejszyć/zlikwidować?
5) są jakieś formy dofinansowania lub odpisów podatkowych w wypadku firm?
6) co jeszcze warto wiedzieć?

#fotowoltaika #panelesloneczne #oze #elektryka #energetyka
  • 9
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@ajron_men: 2) tak 23%
3) to bardziej chodzi o to że jak masz falownik o mocy paneli to z mocy powyżej 80% korzystasz tylko w niektóre dni. Jeśli moc paneli przekroczy moc paneli to tracisz wtedy kilka % przez mamy ułamek dnia, na sprawności nie ma tak znaczącej różnicy. Więc biorąc większy falownik polecisz np 5% więcej za instalacje a produkcji dzięki temu masz 0.5% więcej
@zibizz1: była już dyskusja o tym.
Jak używasz falownika o dobrych parametrach to nie warto kombinować z mocą i wymiarowaniem.

słyszałem, że warto jest użyć niedowymiarowanego falownika


@ajron_men: kiedyś może i tak, ale nie dotyczy to aktualnego stanu techniki.
Ludzie w to wierzą a potem pytają gdzie są moje kilowatogodziny