Wpis z mikrobloga

C/2017 K2 (PanSTARRS) to duża kometa, która nadlatuje do nas z najdalszych zakątków Układu Słonecznego - Obłoku Oorta. Została odkryta 21 maja 2017 roku i już wtedy, znajdując się w odległości 16 jednostek astronomicznych (2,4 miliarda km) od Słońca wykazywała aktywność kometarną. Astronomowie nie widzieli wcześniej czegoś podobnego.
Komety rozwijają pokaźne warkocze głównie w odległości około 2-3 j.a. od Słońca, aktywność komety K2 (PanSTARRS) rozpoczęła się w odległości, którą moglibyśmy umieścić pomiędzy orbitami Saturna i Urana. Dla porównania kometę Hale'a-Boppa odkryto ponad dwukrotnie bliżej od Słońca (7,2 j.a.).
Od razu pojawiło się podejrzenie, że może to być ogromny obiekt, którego średnica może sięgać nawet 80 km. Jednak analiza danych z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a pozwoliła oszacować wielkość kometarnego jądra na 18 km. Wiadomo więc, że kometa nie będzie tak jasna jak Hale-Bopp, ale wciąż zagadką pozostaje tak wysoka aktywność, tak daleko od Słońca.

C/2017 K2 (PanSTARRS) "spada" na Układ Słoneczny niemal pod kątem prostym, nadlatuje z góry (orbita w komentarzu). Dziś znajduje się wciąż bardzo daleko, bo aż 6,7 j.a. od Ziemi, a mimo tego jej jasność osiąga już 13 mag i z powodzeniem obserwowana, i fotografowana jest przez miłośników astronomii. Najlepszy czas jej widoczności przypadnie na lato 2022, kiedy przemierzać będzie konstelację Wężownika, jako obiekt o jasności 6-7 magnitudo. Naszą planetę najbliżej (1.8 j.a.) minie w lipcu 2022 roku. Przez peryhelium (1.8 j.a. od Słońca) przejdzie 19 grudnia 2022 roku, osiągnie jasność 6 mag i nie będzie wtedy widoczna z Polski.

#astronomia #astrolife #ciekawostki #kosmos #swiatnauki #gruparatowaniapoziomu

________________________________________________________

Nie chcesz przegapić następnych znalezisk? Zapisz się TUTAJ.
Zerknij na pozostały content i tag #ntdc : KLIK.
Postaw mi kawę.
________________________________________________________
ntdc - C/2017 K2 (PanSTARRS) to duża kometa, która nadlatuje do nas z najdalszych zak...

źródło: comment_1616754516lNoVlfQ5LJMGJyXEKuM7Ua.jpg

Pobierz
  • 4