Wpis z mikrobloga

Wykonywał ktoś z Was samodzielnie elektrykę w domu? Ciężka to przeprawa? Pandemia mnie trochę przycisnęła z finansami i muszę trochę oszczędzić na wykonawcach, a elektryka wydaje mi się czymś co można samodzielnie wykonać.
I ewentualnie jest tu może ktoś, kto zna się na temacie i miałby czas i chęci na odpowiadanie na pytania amatora? Bo te na 100% się pojawią.
#elektryka #budujzwykopem
  • 33
@asasello: Więc leci pierwsze pytanie:
1. Jakie przewody i ile żył chcesz ułożyć do oświetlenia?

@graulv: Generalnie trudne nie jest, ale jednak sugerowałbym wpierw to skonsultować z elektrykiem, któremu dasz zarobić za podłączenie tego wszystkiego i podpisanie się pod tym, a potem robić. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@graulv: problem jest taki że przy nowej instalacji ktoś Ci się musi pod tym podpisać. Jak sam zrobisz na gotowi to jak ktoś się zgodzi pod tym podpisać to pewnie zaśpiewa tyle ile za całą robotę.
Trzeba się z elektrykiem dogadać że się kable pokładzie puszki osadzi i co tam jeszcze się zgodzi a on za niewielką opłatą dokończy i walnie wymagane pieczątki
@Rafalski45: domek jednorodzinny
@jaceks653: trochę się znam. Bardziej na elektronice niż elektryce, ale jakieś proste rzeczy czasem robiłem. Nie znam się za to na normach itp. I trochę się obawiam skrzynki tak jak @asasello dlatego wykupiłem kurs na http://www.budowadomujednorodzinnego.pl/ i może on mi trochę podpowie. Chociaż już widzę, że tam kładą przewody w bruzdach i sporo po podłodze, a ja chcę płaskie po ścianie w większości.
@Jason_Stafford: będę miał
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kozi966: ja bym 3x1.5 do oświetlenia dał. Albo 4x1.5. zależy. Ale ja elektrykiem nie jestem. Mówię tylko że samo położenie kabli może wykonać sam. Po ustaleniu jakie kable i gdzie. A nie na pałę.
Widzę, że jest sporo wykopowych ekspertów, więc będzie raźniej :) Bo na elektrodzie to szkoda zachodu pytać. W takim razie zaczynam doedukowywanie się.