Wpis z mikrobloga

@Kempes: Powtarzam po raz kolejny. Zobowiązania feudalne nie były niewolnictwem. Poddaństwo to nie to samo co własność. Nomenklatura jest tutaj bardzo ważna. Jeżeli dla Ciebie praca na czyimś majątku ziemskim za opłatą, obarczona podatkiem, dziesięciną czy jakimkolwiek świadczeniem w stronę właściciela ziemi i/lub środków produkcji, to w istocie w okresie PRL państwo posiadało niewolników w PGR'ach, a współczesna dzierżawa ziemi to wyzysk.

Klasyczny system feudalny w wiekach XVI-XVIII zmienił się
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@kotek_wrocek Moment moment... to taki poddany mógł zmienić miejsce zamieszkania, a wręcz przeprowadzić się do miasta? A może mógł zmienić zawód, bo praca na roli to nie jego bajka? Feudalizm to firma niewolnictwa co byś nie próbował tutaj robić fikoljow. Praca na majątku to nie płaca od chłopa dla Pana, ale od Pana dla chłopa. Dodatkowo ten pan decydował o tobie i twojej rodzinie. Tan stan rzeczy, poddaństwo jednych ludzi wobec
  • Odpowiedz
@Kempes: No muszę Cię zdziwić, ale przez większość okresu w którym panował system feudalny chłop mógł zmienić swoje miejsce zamieszkania bez najmniejszego problemu. Obywatelem miasta można było zostać na zasadach opisanych w wilkierzach. Zawód także można było zmienić, o ile ktoś chciałby przyjąć Cię na czeladnika (a zazwyczaj arkana sztuki rzemieślniczej były zachowywane w rodzinie). Przez cały okres funkcjonowania feudalizmu w Polsce, istnieli także wolni kmiecie, którzy po prostu nie
  • Odpowiedz
Nauka KK jasno mówi, że wszyscy ludzie są równi i nikt ie może być panem dla drugiego człowieka.


Skoro jasno mówi, to mógłbyś przytoczyć jakiś fragment katechizmu na ten temat?
  • Odpowiedz
@kotek_wrocek: Sugerujesz, że bóg stworzył ludzi i powiedział im kto jest poddanym kogo, a kto jest królem kogo? Jakoś sobie tego nie przypominam z lekcji religii... ale może coś przegapiłem?
  • Odpowiedz
@kotek_wrocek: Aż jak tak piszesz o feudalizmie to się łezka w oku kręci i zaczyna człowiek się zastanawiać, dlaczego jeszcze nie powróciliśmy do tego systemu gospodarowania, skoro był on taki piękny... a może jednak nie był taki piękny jak go rysujesz. To, że można było zaskarżyć swojego pana, nie znaczy że warto było to robić. To, że pan miał jakieś zobowiązania wobec swoich poddanych, nie znaczy, że musiał je egzekwować.
  • Odpowiedz
@Kempes: Feudalizm upadł, bo w jego schyłkowym okresie stał się niewydolny, dochodziło do nadużyć i przede wszystkim, nie odpowiadał już obecnemu rozwojowi technologicznemu i potrzebie relokacji siły roboczej do dużych, uprzemysłowionych zakładów pracy, głównie w dużych miastach (przypominam, że populacja miast w średniowieczu była wyjątkowo mała). Analigicznie działa obecny kapitalizm, który mimo wielu swoich patologii jest na razie najwydolniejszym ustrojem społeczym, jaki obecnie panuje na świecie.

To, że pan miał
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@kotek_wrocek A ty masz jakieś dowody na swoje twierxenia?
Piszesz, że dochodziło do nadużycie w schyłkowym okresie. G---o prawda, bo do nadużyć dochodziło cały czas, a im dalej w wieki "ciemne" tym częściej. Im ludzie głupsi tym łatwiej nimi sterować, a wykształcenie ludzi z postępem cywilizacji rośnie, a nie maleje.
  • Odpowiedz
@Kempes: Tak, swoją wiedzę bazuję przede wszystkim na publikacjach prof. Henryka Samsonowicza, konkretnie "
Złota jesień polskiego średniowiecza" , "Rzemiosło wiejskie w Polsce XIV–XVI w." oraz "Historia Polski do roku 1795". Tą pierwszą pocecam w szczególności, gdy mowa o feudaliźmie. Przede wszystkim rozdziały V-VIII. Skany możesz dostać m. in. tutaj. Wymienione rozdziały to lektura na jeden wieczór. Nie będę przepisywał fragmentów, ale jeżeli masz cokolwiek tego przeczytać, to chociaż
  • Odpowiedz