Wpis z mikrobloga

Mam solidną pracę, mam 401 (tys.) składek, nie mam długów, a moje wydatki są pod kontrolą. Dokonywanie dodatkowych spłat kredytu hipotecznego i kupowanie trochę funduszy z indeksu Vanguard za wszelkie pozostałe pieniądze. Jeżdżę oszczędnym samochodem bez pożyczki i zdecydowanie za dużo czytam o finansach osobistych w Internecie. Pan Money Moustache pisze artykuły, kiwam głową i mówię „o tak kochanie, zgadza się!” co najwyżej tego, co mówi. Wiem już to wszystko, więc zaczynam się trochę nudzić. czy robię coś źle? Co dalej?

To dziwne, nieco znudzone uczucie, które masz, to uczucie bycia bogatym.

Nieograniczone pieniądze mogą być jak czitowanie w grze wideo. Może pozbawić się uczucia wyzwania z większości dziedzin życia i pozostawić cię leniwym i sparaliżowanym. Będziesz naciskał przyciski na ścianie w sali tronowej aby wezwać swojego 787 osobistego asystenta, którzy umyją ci zęby i zmienią skarpetki za Ciebie.

Mój pierwszy współlokator w Kolorado był studentem funduszu powierniczego, którego ojciec był dyrektorem generalnym firmy z listy Fortune 50. Tata mieszkał na 40-hektarowym osiedlu na wsi z zabytkową kamienną rezydencją w odległości dojazdów limuzyną do Manhattanu. Młody człowiek był ogromnym bachorem, jeżdżącym po pijanemu między klubami w Denver i jadącym obiad z dodatkiem kokainy, czekając na następny czek kieszonkowy (i ostatecznie prezent w wysokości 5 milionów dolarów, gdy skończył 21 lat, co pozwoli mu zrezygnować z wynajmu pokoi w luksusowym domu Boulder, który dzieliliśmy z dwoma innymi osobami). Nigdy nie miał pracy i nigdy nie planował jej znaleźć. Lekcja? Dawanie pieniędzy swoim dzieciom niekoniecznie jest błogosławieństwem.


I feel a bit stuck. I’ve got a solid job, I’m making 401(k) contributions, have no debt and my spending is under control. Making extra mortgage payments and buying a bit of Vanguard index funds with any money I have left over. I drive a fuel-efficient car with no loan, and I read far too much about personal finance online. Mr. Money Mustache writes articles, I nod my head and say “oh yeah baby, that’s right!” at most of what he says. I already know all this stuff, so I’m getting a bit bored. Am I doing something wrong? What’s next?

That odd, slightly bored feeling you have is the feeling of becoming rich .

But it also must be used with discipline. Unlimited money can be like a video game on cheat mode. It can drain the challenge from most areas of life and leave you lazy and paralyzed. You’ll be pressing wall-mounted buttons in the throne room of your 787 to summon personal assistants to brush your teeth and change your socks for you.

My first roommate in Colorado was a trust fund student whose father was the CEO of a Fortune 50 company. The dad lived on a 40-acre compound in the country with a historic stone mansion within limousine commuting distance of Manhattan. The young man was an enormous brat, drunk-driving between the Denver clubs and taking dinner with a side dish of cocaine as he waited for the next allowance check to arrive (and eventually a $5M gift when he turned 21, which would allow him to forego renting out rooms in the Boulder luxury home we shared with two other people). He had never had a job and never planned to get one. The lesson? Giving money to your kids is not necessarily a blessing.

#mrmoneymustachequotes #pieniadze
  • 1