Wpis z mikrobloga

Jako ze jestem zafascynowany tym tagiem i pomyslem ze tyle ile pracownik wypracuje zysku tyle powinien dostac wynagrodzenia, a nie ze wszystko wpada w rece wlascieciela firmy, wiec mam w zwiazku z tym pytanie.
Gdzie oddajecie czesc swojego zysku z pracy? Np jesli pracujecie przed komputerem to dla tych chinczykow ktorzy stworzyli na tasmie produkcyjnej podzespoly do kompa a ci ktorzy pracuja na magazynje np dla konstruktorow wozkow widlowych.
Po prostu jestem zafascynowany ta idea i tez chcialbym do tego dolaczyc. Jak to zrobic?
#antykapitalizm
  • 23
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@TomekABC123: no zakładasz firmę i bierzesz wszystko dla siebie, chcesz coś większego to zakładasz kolektyw i dzielicie się zyskami ale czasami jak trzeba podzielić się stratami to w ruch idą młotki dlatego nie ma zbyt wielu fanów tego typu rozwiązań w dzisiejszym świecie
  • Odpowiedz
@M_xxx: No ale pytam jak to zrobic zeby czesc trafiala tez dla ludzi dzieki ktorym moglem wypracowac ten zysk, czyli przykladowo do tego chinczyka na tasmie produkcyjnej. Nie chce zeby byl w tym wszystkim poszkodowany
  • Odpowiedz
No ale pytam jak to zrobic zeby czesc trafiala tez dla ludzi dzieki ktorym moglem wypracowac ten zysk


@TomekABC123: Po pierwsze trza odrzucić wolnorynkowe bajeczki.

czyli przykladowo do tego chinczyka na tasmie produkcyjnej


@TomekABC123: Wyeliminować przywłaszczanie sobie zysków przez kapitalistów.
  • Odpowiedz
Gdzie oddajecie czesc swojego zysku z pracy? Np jesli pracujecie przed komputerem to dla tych chinczykow ktorzy stworzyli na tasmie produkcyjnej podzespoly do kompa a ci ktorzy pracuja na magazynje np dla konstruktorow wozkow widlowych.


@TomekABC123: nikt nie postuluje takiej bzdury xD
  • Odpowiedz
@Wujo_Stachu: No padaja na tym tagu takie argumenty, ze skoro wlasciciel jakiejs firmy zarabia wiecej niz pracownik, to nie moze sobie wydac tych pieniedzy na samochod/mieszkanie/luksusy tylko musi podzielic sie wypracowanym zyskiem(poza regularna pensja) z pracownikami, bo to oni mu ten zysk wypracowali i gdyby nie oni nic by nie miał.
Wiec zadaje pytanie (z wiadomych wzgledow absurdalne, ale idac ta logika jak najbardziej sluszne) czy dziela sie swoimi zyskami
  • Odpowiedz
@TomekABC123: Mamy problem żeby opodatkować ich tak żeby nie było ich stać żeby co tydzień kupować nowy jacht, a ty fantazjujesz o upadku wszystkich kapitalistów.

a znacjonalizowany majatek zrabuje garstka ludzi u wladzy?


@TomekABC123: To już się stało przy reformach Balcerowicza. Co zrobię? Będę antykapitalistą.
  • Odpowiedz
@M_xxx: No pytam co by wtedy bylo, gdyby jednak sie udalo.
No i znam wielu wlascicieli firm i jakos nikogo kogo byloby stac na chociaz jeden jacht.
Podasz mi nazwiska tych ktorych stac? Oprocz jakichs bardzo znanych osob typu Kulczyk czy Bezos
  • Odpowiedz
No pytam co by wtedy bylo, gdyby jednak sie udalo.


@TomekABC123: W skali świata czy Polski? Jeśli w skali świata to znika głód, bieda, nadmiar pracy... same korzyści, dla wszystkich prócz burzujów, no i może klasy średniej.

Podasz mi nazwiska tych ktorych
  • Odpowiedz
@M_xxx: Napisalem zebys napisal kogos oprocz nich, jakichs wlascicieli malych, srednich firm, te wulgaryzmy sa niepotrzebne.

W jaki magiczny sposob "skali świata to znika głód, bieda, nadmiar pracy."?
Kto bedzie uprawial rosliny, hodowal zwierzeta? Kto bedzie budowal mieszkania?
  • Odpowiedz
Napisalem zebys napisal kogos oprocz nich, jakichs wlascicieli malych, srednich firm,


@TomekABC123: Właścicieli małych firm nie stać na jachty.

W jaki magiczny sposob "skali świata to znika głód, bieda, nadmiar
  • Odpowiedz