Wpis z mikrobloga

Hej Mirki, jak to jest z umową b2b, jak założę firmę, to przez pół roku nie płacę ZUSu, a potem mały ZUS przez 2 lata, ale... jeśli mi podziękują za współpracę po iluś miesiącach i będę musiał zamknąć działalność (bo nie będzie opłacało się opłacanie składek w czasie szukania pracy np. albo znajdę na UoP), to przy ponownym otwarciu firmy już nie mam ulg i płace pełny ZUS? Czy są liczone z odjęciem tamtego czasu? Czy muszę czekać 5 lat aż się zresetuje? Czy wystarczy zawiesić działalność?

#firma #b2b #jdg
  • 7
  • Odpowiedz
@wisniowy_smak: to jest tak że masz 2,5 roku (w sumie) ulg od daty rozpoczęcia działalności - zawieszenie nie przedłuża ulg. Jedynie opcja z zamknięciem i otwarciem po 5 latach. Zamknięcie i otworzenie też nie działa.
Wydaje mi że jedynie masz opcję zachowania "małego zusu" jeżeli nie złożyłbyś podania o mały zus
  • Odpowiedz
@wisniowy_smak: Wydaje mi że jedynie masz opcję zachowania "małego zusu" jeżeli nie złożyłbyś podania o mały zus - w sensie jakby ci podziękowali po np. 3 miechach to straciłbyś jedynie 3 miechy braku zusu a o mały zus byś wystąpił następnym razem, jakbyś znalazł nowego klienta - ale to się księgowej zapytaj
  • Odpowiedz
@fiman: nie wiem czy się do końca opłaca, ale widzę oferty 6-8 tys netto, więcej na rękę i można samemu na środkami na emeryturę zarządzać, część którą normalnie odprowadzałby pracodawca, plus wpisywanie rzeczy w koszta, jak się ugada urlop to nawet ciekawa opcja.
  • Odpowiedz