Wpis z mikrobloga

Drogie Mireczki z #wroclaw mam do was #pytanie. Ostatnio jechałam tramwajem, do którego wbiegłam na ostatnią chwilę. Nie zdążyłam wcześniej sprawdzić na rozkładzie, ile czasu zajmie mi przejazd i jaki bilet muszę kupić. Zrobiłam to na jakdojade już przy kasowniku w tramwaju. Zajęło mi to max minutę. Wybrałam na biletomacie rodzaj biletu i chciałam już dokonać płatności telefonem, kiedy kanar zasłonił mi biletomat swoim ciałem i nie pozwolił na zakup. Zaznaczę, że biletomat nie był zablokowany, jak to zwykle działa w trakcie kontroli. Kanar twierdził, że chciałam kupić ten bilet tylko dlatego, że go widziałam wcześniej. Stałam do niego tyłem (przodem do kasownika) a on nie był w uniformie, a legitymację wyjął dopiero, kiedy zaczęłam się z nim kłócić, więc nie wiem skąd jego teoria spiskowa... Dodatkowo w czasie "kontroli" nie zachowywał żadnego dystansu społecznego związanego z pandemią.
Moje pytanie brzmi: czy miał prawo zablokować mi dostęp do biletomatu w trakcie zakupu? Czy ktoś wie, jak działają kamery w tramwajach? Czy nagrywają tylko obraz, czy także dźwięki? W jakiej jakości? Czy ktoś miał ostatnio taką sytuację? Mam wrażenie, że odkąd podwyższone zostały ceny biletów oraz kary za brak biletu (uwaga! teraz za brak biletu mandat wynosi aż 280 zł! jeśli zapłacimy do 7 dni - 240zł), kanary są wszędzie i stali się strasznie agresywni. Nie wiem, czy oni mają jakieś bardzo wysokie benefity za to, ile mandatów dają.... Jutro czeka mnie wizyta w #mpkwroclaw ale chcę się na nią jak najlepiej przygotować. Z góry dziękuję za wszelką odpowiedź!
  • 17
czy miał prawo zablokować mi dostęp do biletomatu w trakcie zakupu?


@Kluska_slaska91 Nie miał.

Czy ktoś wie, jak działają kamery w tramwajach? Czy nagrywają tylko obraz, czy także dźwięki? W jakiej jakości?


Jeśli to był stary złom, to nic się nie nagrało. Jeśli nowy, to obraz wysokiej jakości, dźwięk chyba nie.

Czy ktoś miał ostatnio taką sytuację? (...) kanary są wszędzie


Też to zauważyłem. Widzę ich prawie codziennie. Nie będę wdawał się
@Damasweger: A wiesz, na jakiej podstawie nie miał prawa zablokować mi biletomatu? Podejrzewam, że potrzebuję prawnych argumentów na tych ludzi w mpk.
Zaciekawiłeś mnie też tymi "dziwnymi sytuacjami". Możesz napisać na priv, jeśli nie chcesz tutaj opisywać
@Damasweger: słyszałam od osoby, która też jechała tym tramwajem, że kanar usiadł na krześle i w momencie kiedy kupowałam bilet, wyskoczył do kasownika. Myślałam, że to złodziej, który rzuca się na mój telefon i zaczęłam na niego krzyczeć i odpychać. Potem wyjął swoją legitymację i zaczął gadać o mandacie.
Zastanawiam się, jak dobrej jakości są te nagrania z tramwajów i czy może być widać, że faktycznie sprawdzałam na jakdojade dojazd do
@Ogau: w momencie, kiedy powiedziałam że nie przyjmuję mandatu i w takim razie wysiadam, on zablokował mi ręką wyjście i powiedział, że nie mogę opuścić tramwaju. Bałam się, że jeśli siłą mimo wszystko wyjdę, oskarży mnie o napaść....Typ był mega dziwny, więc cholera wie, co on ma w głowie. Nie zwykłam do płacenia mandatów, nie wiem jak w takich sytuacjach się zachowywać. To pierwszy mandat w moim życiu, a mieszkam tu
@Kluska_slaska91: czy byl to taki dosc spory chłop? Możliwe, ze lysy?
Moje dwie kolezanki mialy ostre starcia z takim kanarem, prawdopodobnie tym samym (raz mial czapke, a u drugiej nie mial, to byl lysy albo mial mega krotko sciete wlosy). U jednej skonczylo sie to przyparciem o polowe od siebie mniejszej dziewczyny do szyby, a u drugiej krwiakiem na ramieniu, bo ją trzymal...

Wgl jakbym byla swiadkiem takiej sytuacji to od
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Kluska_slaska91: co do ostatniego pytania - tak, mają premię od wystawionych mandatów. Pare lat temu rozmawialem z kobietą pracującą w MPK i była tam mloda dziewczyna, 20 pare lat a wyrabiala najlepsze wyniki w calej firmie. Nawet wpierdoł dostała podczas kontrolowania, a i tak wrocila do pracy po rekonwalescencji. Hajs muszą mieć nienajgorszy.
@Kluska_slaska91: bilet należy kupić niezwłocznie po wejściu do pojazdu
Jeśli nie ogarniasz, to może lepiej kupić sobie zapas papierowych i mieć w gotowości.

A kanar powinien mieć legitymację w widocznym miejscu. W czasie kontroli.

Poza tym skoro kłócisz się, awanturujesz, wyzywasz to nie dziw się że kontroler też mógł być nastawiony wobec ciebie zupełnie inaczej niż gdybyś zachowała spokój.

I czy ty chciałaś wyjść z tramwaju bez podawania danych do mandatu?
@yolow71: tak myślałam. Podejrzewam, że wzrost cen mandatów ma wpływ na wzrost tej premii sądząc po ich zachowaniu. Nie jestem jedyną osobą, która tak twierdzi. Zarówno tu, jak i wśród znajomych dostałam informacje o podobnych zachowaniach w ostatnim czasie....

@Bumelante niezwłocznie po wejściu do tramwaju podeszłam do biletomatu w celu zakupu, sprawdzalam jedynie jaki mam wybrać bilet... Nie wiem, czy panują jakieś limity czasowe jeśli chodzi o czas zakupu i kto
@Kluska_slaska91: odkryłas genialny sposób na jazdę bez biletu, staję przy kasowniku i sprawdzam jaki bilet kupić... I tak aż dojadę na miejsce ( ͡° ͜ʖ ͡°)

No i ciekawi mnie jaki to konkretnie przepis mówi w którym miejscu ma stanąć kontroler w czasie kontroli biletu, co to jest strefa osobista i kiedy następuje jej naruszenie.

Czekam na ciąg dalszy historii.
@Bumelante: tak, zdecydowanie kocham nasze miasto za niesamowicie szybką i bezwypadkową komunikację miejską, która pozwala mi się przemieścić już w mniej niż minutę z dowolnego miejca we Wrocławiu, do domu lub pracy :) istny cud techniki! :)

Teraz chyba przepisy odnośnie zachowywania odległości między osobami w miejscach publicznych są wszystkim znane, ale jeśli masz jakieś wątpliwości, zapraszam na stronę gov.pl

Również czekam na dalszy ciąg historii. Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego