Wpis z mikrobloga

  • 26
544 + 1 = 545

Tytuł: Czysty kod. Podręcznik dobrego programisty
Autor: Robert C. Martin
Gatunek: informatyka
Ocena: ★★★★★★★

Mam taką hipotezę roboczą, że jeśli ktoś zapyta na dowolnym forum programistycznym o polecenie jakiejś książki, to przynajmniej w jednej odpowiedzi pojawi się "Czysty kod".

Do pracy Martina wracam drugi raz, po kilku latach, żeby sprawdzić czy mogę coś z niej jeszcze wycisnąć. Przedstawiona "szkoła kodu" (porównanie do "szkoły sztuk walki") nie uzurpuje sobie miana do jednego słusznego toku myślenia, ale jest na tyle prosta, że obowiązuje raczej, a sporą część rozdziałów książki można streścić jednym zdaniem. "Staraj się wyrażać komentarze za pomocą kodu". "Powinniśmy wybierać nazwy zmiennych z taką samą uwagą, jak wybieramy imię swojego dziecka" (to dosłownie ze wstępu!). Książka dosyć solidnie rozbudowuje większość podejmowanych tematów, chociaż największe zastrzeżenia mam do rozdziału związanego z testowaniem, który operuje na najprostszych przykładach, a nie przedstawia podejścia do np. mocków.

Książka mogłaby być ponadczasowa, jednak Wujek Bob nie ustrzegł się wtrącania przykładów z frameworków, które bardzo szybko stają się przeterminowane na papierze, jak config ze Springa 2.5. Nie przekonuje mnie też dobór przykładów do analizy oczyszczania kodu, szczególnie 50 stron listingu kodu napisanego przez znajomego Boba. Ogólnie dodatki do książki nie wydają mi się być trafione, bo (drugi) rozdział o współbieżności, nawet nie autorstwa Martina, niezbyt pasuje do reszty. Na plus w strukturze pracy chciałbym wyróżnić "zapachy kodu", do których można podchodzić tak wyrywkowo jak do słownika.

Myślę, że "Czysty kod" może być w dalszym ciągu dobrym źródłem informacji dla programistów z pewnymi podstawami wyciągniętymi np. ze studiów. Wartościowym pomysłem będzie przeczytanie książki przed podjęciem pierwszej pracy w zawodzie, bo i tak znaczną część informacji w niej zawartych będzie trzeba sobie przyswoić.

Wpis dodano za pomocą strony https://bookmeter.ct8.pl

#bookmeter #readdev #ksiazki #programowanie #naukaprogramowania #czytajzwykopem
nightmaar - 544 + 1 = 545

Tytuł: Czysty kod. Podręcznik dobrego programisty
Autor: R...

źródło: comment_1615996815DROff2q6vJNNa7uuy5883k.jpg

Pobierz
  • 9
  • Odpowiedz
@nightmaar: wczoraj właśnie do mnie dotarła, ale dopiero drugi rok studiów, więc pewnie trochę za wcześnie i po przeczytaniu nie wszystko będzie jasne i będzie trzeba do niej wrócić. Tak czy siak masa dobrych opinii mnie do niej przekonała.
  • Odpowiedz
Jakie książki polecacie ja kogoś ktoś siedział zbyt długo w spaghetti code w samej vanilli ? Coś ala struktury danych, coś co pozwoli obrać jakieś wzroce projektowe, pod jakiś framework frontendowski. Dla osoby która wraca do gry po długiej przerwie ? Wzroce, struktury, zarządzanie projektem - coś co da kopa na początku projektu i pozwoli ułożyć sobie w głowie same założenia - jest coś ciekawego na rynku ?
  • Odpowiedz