Wpis z mikrobloga

@bek_proroczy: W Szkocji studia finansowane sa przez rzad, a w Anglii dostepna jest pożyczka którą trzeba spłacić jeśli zarabia sie powyżej £26,575 funtów rocznie (w Polsce powyżej £11,635). Tylko trzeba zorientować się czy pożyczka nadal jest dostępna po Brexicie bo wydaje mi się, że nowi studenci w Szkocji muszą opłacać czesne samodzielnie.
@bek_proroczy @gonzo91 Z praktycznego punktu widzenia ten kredyt studencki działa bardziej na zasadzie podatku absolwenckiego (nie szukać po Google, bo termin z głowy stworzyłem). Innymi słowy, to nie ma żadnego wpływu na zdolność kredytową, w żaden sposób nie jest brany pod uwagę przy aplikowaniu np o kredyt hipoteczny. Jak @Jachus wspomniał, to poniżej wspomnianego progu nie jest on odliczany od wynagrodzenia. Po 30 latach jest całkiem skreślany, bez względu na to jak
@Jachus Zgadza się, coś koło 5.5%. Ponadto, jest też bardzo prawdopodobne, że przy obecnym kryzysie finansowym, to te oprocentowanie wzrośnie w następnych latach.
@GhostxT: Dokladniej mowiac SPLATA kredytu studenckiego jest jak najbardziej brana pod uwage przy braniu kredytu hipotecznego/affordability, dokladnie tak samo jak splata kredytu na samochod, childcare czy splata karty kredytowej. Jest to tak naprawde jak piszesz dla wiekszosci pracujacych (poza tymi najlepiej zarabiajacymi, tylko oni maja szanse go splacic) dodatkowy prog podatkowy, za zarobienie wszystkiego ponad 26k rocznie (pytanie czy bedzie to dalej waloryzowane co roku czy zawiesza na lata) placimy 29%
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@bek_proroczy: Kredyt na czesne dają każdemu z UK oraz EU i po studiach jak przekroczysz dany próg zarobków to odejmują ci raty prosto z wypłaty. No chyba, że dostaniesz stypendium to wtedy nic nie musisz oddawać.
sciema. Kredyt studencki jest dla kazdego, nawet z biednych rodzin.


@siriusbiznes: nieprawda. Nie myl kredytu studenckiego z dofinansowaniem studiów. Nie wiem ilu z tych ekspertów powyżej studiowało w uk, ale ja studiowałem i powiem, że to zależy od uczelni. Każda uczelnia ma swoje stypendia i dofinansowania i u mnie np. była szansa na ucięcie kosztów o połowę, plus jeszcze jakieś inne programy. Więc prawidłowa odpowiedź brzmi i tak i nie, zależy
@kaktusak

jak najbardziej brana pod uwage przy braniu kredytu hipotecznego/affordability, dokladnie tak samo jak splata kredytu na samochod, childcare czy splata karty kredytowej.


Biorąc pod uwagę fakt, że warunki spłaty tego "kredytu" nie są oparte na takich ramach zasadach jak branie pożyczek przez prywatne instytucje, to jest to trochę szara strefa jeśli chodzi o rzeczywisty wpływ na branie jakiegokolwiek innego rodzaju kredytu. Uściślając, to tak, kredytodawca może i jest w stanie zadać
@shelby0153 Dokładnie tak. 3 lata + status osoby osiedlonej gwarantuje Ci pełne wsparcie finansowe (zarówno kredyt na czesne [jeśli Twój kierunek jest poza Szkocją] + koszty utrzymania. Z pre-settled niby też można startować, ale warunki są nieco bardziej złożone i na chwilę obecną zależne od uczelni.

@Budo Aplikowanie o kredyt studencki jest możliwy dla każdego, kto jest rezydentem w Wielkiej Brytanii. Jeśli masz poniżej 25 lat to kwota jaka jest Ci przyznawana
@GhostxT: Hmm, troche mnie zaniepokoies tymi 'bardziej złożonymi warunkami'. Wiesz cos wiecej? Troche to bez sensu, bo przecież samo posiadanie settled status świadczy o tym, że masz udowodnione mieszkanie w UK przynajmniej 5 lat. I tutaj myślałem, że z automatu zostaje 'po staremu', a z pre-settled jeden warunek to te minimum 3 lata. I Właśnie ja jestem w sytuacji takiej, że mam pre-settled, przyjechałem w 2019, wiec moglbym zacząć na jesień
@shelby0153 A z ciekawości, w jakim okresie przeprowadziłeś się do Wielkiej Brytanii, przed wrześniem 2019? Pytam głównie ze względu na fakt, że wymóg trzech lat zakłada bycie przez ten czas rezydentem do rozpoczęcia kursu. Wrzesień głównie wyznacza początek nowego roku akademickiego w ich rozumieniu. Ponadto, te trzy lata to zasadniczo mają związek z tzw niezależnością finansową. Innymi słowy, jeśli przez te trzy lata przed rozpoczęciem kursu jesteś w stanie udowodnić, że utrzymywałeś