Wpis z mikrobloga

Mirki-budowlańcy, chciałbym zamontować rolety zewnętrzne na ocieplonej elewacji domu model kostka PRL. Ni chu-chu nie podobają mi się rolety natynkowe montowane na ociepleniu, więc myślę co z tym fantem zrobić. I widzę trzy opcje: jedna oczywista, tj. montaż w otworach okiennych - trochę pomniejszają okna, zasłaniają trochę światła... Wolałbym nie.

Druga opcja to wyrąbanie trochę styropianu i wsadzenie ich w te dziury. Niestety, ocieplenie ma tylko 12 cm, więc nie wydaje mi się, żebym znalazł rolety, które w całości się tam "schowają, a takie częściowo wystające (czy to podtynkowe, które potem bym zabudował, czy też natynkowe) też średnio wyglądają...

Trzecia - i tu przychodzę z pytaniem "czy tak się da / można": zrobić dziurę w styropianie, następnie wykuć kawałek muru nad oknem (odległość od krawędzi muru, już po usunięciu styropianu, do okna to ok. 10-12 cm), tak żeby zrobić miejsce na schowanie całej rolety. Czy ktoś się orientuje jaką grubość ma nadproże w takich budynkach? Ile jest "zapasu" pomiędzy nim, a krawędzią ściany? Czy jest szansa, że będzie można się bezpiecznie "wbić" w oryginalny tynk i co tam jest pod spodem na te kilka cm zanim się trafi na nadproże? Czy to bezpieczne? Czy prócz tego, że pogarszam "walory izolacyjne" istniejącego ocieplenia, są jeszcze inne wady takiego rozwiązania (o ile w ogóle jest możliwe)?

Załączam rysunek poglądowy, gdyby to co napisałem nie było jasne - do linii czerwonej jest (z grubsza) ocieplenie, a potem chciałbym jeszcze "zagłębić się" w mur aż do zielonej. Razem potrzebuję, tak mi się wydaje, ok. 18 cm - niecałe 14 cm na skrzynkę, 2cm na styropian "pod" skrzynkę (od strony okna), plus ok. 2 cm od przodu na zakrycie jej styropianemi tynkiem. To znaczy, że musiałbym się "wciąć" w ścianę na ok. 6 cm, czyli całkiem sporo.

#budujzwykopem #remontujzwykopem
#remontkostki (sorry, ale może autor taga zna odpowiedź?)
Regis86 - Mirki-budowlańcy, chciałbym zamontować rolety zewnętrzne na ocieplonej elew...

źródło: comment_1615655016ghna7StNYKUXu3NTYrOWba.jpg

Pobierz
  • 19
@darek-jg: ( ͡° ʖ̯ ͡°)

OK, to nawet jakby zaszaleli z tynkiem (nie sądzę, w tamtych czasach to raczej w drugą stronę...), to na więcej niż 2-3 cm raczej nie ma co liczyć. No nic, teraz tylko muszę wybrać czy rozwalanie ocieplenia i wystający kawałek rolety to lepsza opcja niż roleta w otworze okiennym... ;-(

Dzięki!
OK, to nawet jakby zaszaleli z tynkiem (nie sądzę, w tamtych czasach to raczej w drugą stronę...),


@Regis86: w tamtych czasach szaleli z tynkiem ale w środku bo ściany krzywe były.

No nic, teraz tylko muszę wybrać czy rozwalanie ocieplenia i wystający kawałek rolety to lepsza opcja niż roleta w otworze okiennym... ;-(


roleta w otworze okiennym w Twoim wypadku to fatalna opcja gdyż zabierze Ci sporo światła dziennego.
@Regis86: ja bym wyciął ocieplenie na wymiar kasety i potem jednak wkleił cieńszy styropian, obrobił go i wtedy dał roletę. Uj, że będzie trochę wystawać, ale takiego mostka termicznego nie będzie
@ksiak:

roleta w otworze okiennym w Twoim wypadku to fatalna opcja gdyż zabierze Ci sporo światła dziennego.


Wiem, to mnie boli najbardziej ( ͡° ʖ̯ ͡°)

ja bym wyciął ocieplenie na wymiar kasety i potem jednak wkleił cieńszy styropian, obrobił go i wtedy dał roletę. Uj, że będzie trochę wystawać, ale takiego mostka termicznego nie będzie


To w tej chwili rozważam jako plan nr 1, ale muszę
@MisPalkis: Poczytam, dzięki, chociaż miałbym obawy w inwestowanie w coś, czego nie sprawdziłem. Rolety "klasyczne" miałem okazję używać przy wielu okazjach (wakacje, u znajomych itp.), więc mam pewność, że robią różnicę, która mnie zadowala. Przy tych zawsze jednak miałbym obawę, czy się nie rozczaruję.

@ksiak: Ale w tym wypadku 1-2 cm różnicy raczej mnie nie zbawi mimo wszystko - tak czy inaczej będzie wystawać.
@Regis86:

tak czy inaczej będzie wystawać.

Może i będzie wystawać, ale nie będzie Ci już zaciekać między elewacją a roletą. A uwierz mi, to jest coś, co mnie najbardziej #!$%@?.. co jakiś czas silikonowanie od nowa