Wpis z mikrobloga

Hej
Moja mama przepiszę mi nieruchomości (dom, garaż, stodoła, chlew) i kawałek działki.
Wszystkie papiery są gotowe. Wystarczy tylko wizyta u notariusza.
Jakie mniej więcej będą koszty tego podatku od darowizny? Jak to się oblicza?
Będzie to pierwsza darowizna mojej mamy.

#prawo #pytanie #nieruchomosci
  • 7
@chemik_kieszyk
@marcoos

Znalazłem coś takiego:
"Jeśli umowa darowizny zawierana jest przed notariuszem, to on dokonuje zgłoszenia do US. Jest płatnikiem podatku od spadków i darowizn."

Czyli notariusz to powinien zrobić?
A jeśli chodzi o takse notarialna to dajmy na to, że wszystko będzie miało wartość 250000 tys zł.
Więc taksa notarialna wyniesie coś ponad 1000 zł, według tego info ze screena?
Cinek93 - @chemik_kieszyk 
@marcoos

Znalazłem coś takiego:
"Jeśli umowa darowizny za...

źródło: comment_1615649370UwclaUO3wu0FnOobcsf9lx.jpg

Pobierz
@marcoos jeżeli nie wiesz to się nie wypowiadaj. Czynności dokonywane w formie aktu notarialnego, których płatnikiem jest notariusz nie podlegają zgłoszeniu przez podatnika, a właśnie przez notariusza czyli płatnika. Notariusz zaś niewątpliwie jest płatnikiem podatku od spadków i darowizn w zakresie umów darowizny i jest odpowiedzialny za obliczenie podatku, pobranie go i przekazanie naczelnikowi urzędu skarbowego albo wskazanie podstawy niepobrania takiego podatku. Tutaj taka podstawa to art. 4a ustawy o podatku od
@Cinek93 nie zapłacicie żadnego podatku z tytułu darowizny pomiędzy Twoją mamą, a Tobą. Katalog osób, które są zwolnione z podatku wymieniony jest w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zaczął obowiązywać od 1 stycznia 2007 roku.