Wpis z mikrobloga

Na umowie o pracę, mam wpisane stanowisko "GRAFIK". Według umowy, przekazuję firmie prawa autorskie wszystkich dzieł wykonanych w godzinach pracy. Spytałem księgowej czemu nie rozlicza mnie z ulgą 50% dochodowego z tytułu przekazania praw autorskich. Powiedziała, że nie chce się narażać na zbędne kontrole xD

I teraz pytanie. Czy mogę sobie samemu to rozliczyć przy okazji PITu i ubiegać się o zwrot podatku? Nie mam zamiaru rezygnować z takiego miłego bonusu, bo jakieś babsko się boi kontroli.

Planuję iść z tym do speca od podatków, ale może ktoś tutaj już mnie nakieruje w dobrym kierunku.

https://www.e-pity.pl/abc-podatki/50-procent-koszty-uzyskania-tworcy-lista-zawodow-od-2018/

#grafikakomputerowa #grafika #podatki #zarobki #finanse
  • 10
@Czarna_ksiazka: trochę nie dziwię się księgowej, bo u jednego partnera jak chcieli to wprowadzić, to zewnętrzna firma przez kilka dni robiła audyt czy to w ogóle możliwe, niby wyszło że tak ale potem i tak zrezygnowali, bo nie dość że założenia są bardzo specyficzne co jest tą pracą a co nie - jakieś założenia, czy jakby inny grafik robił to samo zadanie to by mu wyszło podobnie czy nie, i w
@loczyn: oczywiście, że może tak być, przecież istnieje wiele przypadków, w których określone ulgi po prostu się należą i tyle, koniec dyskusji, chodzi bardziej o podkreślenie, że jest to zawiła kwestia, wymagająca skrupulatnej dokumentacji i zwrócenie uwagi na to, że to po podatnika stronie leży kwestia udowodnienia, że dana ulga mu przysługuje, co wymaga niestety sporej wiedzy i zagrzebywania się w przepisach, odniesieniach do przepisów, wyjątkach, wykluczeniach, blablablabla