Wpis z mikrobloga

  • 16
463 + 1 = 464

Tytuł: Kimi Raikkonen jakiego nie znamy
Autor: Kari Hotakainen
Gatunek: biografia, sport
Ocena: ★★★★★★★★★

Było to moje drugie podejście do pierwszej oficjalnej biografii Kimiego Raikkonena. Nie jest to książka jakkolwiek podobna do innych pozycji sportowych, przez co początkowo trudniej było mi się do niej przekonać. Dotarłszy do połowy, odłożyłem ją na półkę z myślą, że do historii Kimiego wrócę w lepszym momencie. Była to najlepsza możliwa do podjęcia decyzja.

Kari Hotakainen do tematu przygód jednego z najciekawszych i jednocześnie najbardziej tajemniczych kierowców Formuły 1 podszedł w dosyć niekonwencjonalny sposób - postanowił zerwać z pozornym, stereotypowym wręcz wizerunkiem Raikkonena i ukazać go w sposób, który odsłoni czytelnikowi jego bardziej ludzką i intymną twarz. W książce Hotakainena nie doświadczymy więc sylwetki hulaki, dla którego nie liczy się nic innego niż dobra zabawa zakrapiana alkoholem. Dowiemy się za to, jakimi uczucia towarzyszą kierowcy, który niemal co tydzień zmuszony jest spoglądać śmierci w oczy oraz jak duże znaczenie w życiu i karierze mistrza świata odgrywa rodzina i bliscy. Autor przy tym ani nie zakłamuje obrazu rzeczywistości, ani nie próbuje ukazać bohatera w sposób zero-jedynkowy, za to bardzo dużo miejsca pozostawia na wypowiedzi zarówno samego Raikkonena, jak i innych bliskich mu osób. W książce niewiele kartek poświęcono samym wyścigom, kontrowersjom czy niezwykle pikantnym szczegółom z życia kierowcy F1 (przeciwnie niż zrobiono to w "Mechaniku") - to historia nie tylko sportowca, ale przede wszystkim kochającego ojca i lojalnego przyjaciela.

Za pierwszym razem książka zawiodła mnie sposobem narracji - znając wyłącznie medialny wizerunek Kimiego spodziewałem się historii dużo bardziej dynamicznej i szokującej. Konieczna była zmiana podejścia i dopiero po dłuższej przerwie byłem w stanie docenić tę opowieść w całości. Formą wydaje się być ona zbieżna z typową fińską mentalnością, czyli niewiele słów, z których wybrzmiewa niezwykle dużo treści - składa się bowiem z około 200 stron opowieści, wzbogaconych dodatkowo dużą ilością zdjęć (także tych z prywatnych archiwów) oraz statystykami z dotychczasowej kariery Fina. Hotakainen pisze bardzo spokojnie, więcej uwagi poświęcając uczuciom i samemu Kimiemu, aniżeli szczegółom technicznym (autor jest osobą "z zewnątrz" - jak sam zaznacza, nie jest zbyt wielkim kibicem Formuły 1) czy też wydarzeniom, w których Raikkonen bierze udział. Jest to przede wszystkim książka o człowieku, jego emocjach i doświadczeniach - pokazuje, że to, co widzimy w telewizji czy gazetach, to zaledwie drobny, odpowiednio spreparowany fragment życia, który nie ma zbyt wiele wspólnego z prawdziwą osobowością kierowcy.

Czy warto? Jak najbardziej! Ze względu na swoją prostotę jest to książka, która może stanowić bardzo ciekawy wstęp do świata Formuły 1 i która z łatwością zaciekawi także osoby niekoniecznie orientujące się w skomplikowanym świecie królowej sportów motorowych. Dla kibica doświadczonego będzie to natomiast znakomita możliwość do zajrzenia w środek umysłu kierowcy, który w swoim życiu widział już niemal wszystko.

Wpis dodano za pomocą strony https://bookmeter.ct8.pl

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #f1
awfie - 463 + 1 = 464

Tytuł: Kimi Raikkonen jakiego nie znamy
Autor: Kari Hotakai...

źródło: comment_16148628810gr5bKDOJeto6MthabfN9V.jpg

Pobierz
  • 1