Wpis z mikrobloga

Co tu się odwaliło w tym wątku, to ja nie :)

To tak w kwestii formalnej: wbrew mądrości ludowej, w zgodzie z definicją słownikową, "prawnik" to nie synonim adwokata (radcy) tylko magistra prawa (alternatywnie: specjalisty w dziedzinie prawa). Tylko tyle i aż tyle. Obroniłeś/-aś magistra? Możesz się śmiało nazywać "prawnikiem".

Czy użytkowniczka @alma_ ukończyła prawo w wieku 22 lat? Nie wiem, nie wnikam. Anim ja jej brat, ani swat. Pewnie nie. Pewnie naciągnęła trochę "timeline", bo np. pracowała w czasie studiów w kancelarii i płodziła pisemka procesowe. Nie wiem.

Czy ma rację w kwestii aborcyjnego pomocnictwa, opierając się na opinii Zolla? Podobnie - nie wiem. Chociaż, po prawdzie, lincz wykopkowej masy za li tylko wyrażenie swojego POGLĄDU na sprawę (popartego źródłami - może głupimi, może nie) i imputowanie związków z Ordo Iuris/PiSem uważam za przesadzony. I za smutny signum temporis naszych czasów, tj. patologiczne tłumienie debaty, zwłaszcza w kwestiach światopoglądowo wrażliwych.

A, zanim usłyszę, że sam żem antyaborcyjnym opłacanym przez Kreml - każdy kto mnie zna (w tym paru wykopków) może potwierdzić, że jestem pro-choice.

Kłaniam się nisko i pozdrawiam.

#prawo #aborcja #afera

1. https://wsjp.pl/index.php?id_hasla=18797
2. https://pl.wiktionary.org/wiki/prawnik
Dutch - Co tu się odwaliło w tym wątku, to ja nie :)

To tak w kwestii formalnej: w...

źródło: comment_1614793457NBIpslKaHUrMBxTPB53xBg.jpg

Pobierz
  • 10
@Dutch: może rok wcześniej poszła do szkoły i miała indywidualny tok studiów, dzięki czemu w młodszym wieku je skończyła? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Albo zaniża swój wiek jak typowa różowa i tak naprawdę jest po trzydziestce.
@Ogar_Ogar: Zoll jest przereklamowany i nie tylko jeśli chodzi o jego podręcznik. Jego argumentacja za zakazem aborcji jest bardzo słaba, bo z jednej strony jest zwolennikiem pozytywizmu, jak na człowieka lewicy przystało, ale z drugiej sięga do prawnonaturalnej koncepcji godności człowieka i z niej robi źródło praw i wolności ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ale oczywiście jak Zoll powiedział, to znaczy, że to mądre i argumentum ad zollem.
@Dutch: Akurat ta definicja z wiki to jest taka sobie, bo np nie każdy prawnik może reprezentować interesy klienta przed sądem. W angielskim akurat jest rozróżnienie pod tym kątem na lawyer i attorney Ja to widzę tak. Skończyłeś prawo, to masz wykształcenie prawnicze. Jak ktoś po prawie od 10 lat pracuje w kuchni, to jest prawnikiem? No nie jest, jest kucharzem. Skończyłeś politologię, ale klepiesz kod w korpo? To jesteś programistą.