Wpis z mikrobloga

@majka-pastuszka: bo faktury ogólnie wystawiasz w kwocie netto. Nie wiem jaki masz program do wystawiania faktur - jeśli żadnego to w excelu tworzysz sobie kolumnę "Kwota netto", "VAT" i "Kwota brutto".
Ogólnie VAT jaki dostaniesz i tak musisz oddać Vateuszowi - albo bezpośrednio w całości albo częściowo go zapłacisz swoim usługodawcom (księgowej) czy dostawcom (paliwo) a resztę do państwa - stąd VAT zawsze na fakturach jest wyróżniony osobno.
W Twoim przykładzie
  • Odpowiedz
@majka-pastuszka: a VATu w kalkulatorach nie ma, bo dla Ciebie jest przezroczysty. Dostaniesz te 1185 zł VAT od klienta, ale musisz je później oddać państwu, stąd najczęściej się go w kalkulacjach pomija, bo to coś, czego jesteś tylko przekaźnikiem
  • Odpowiedz
@OsSikorskiego: widzę, że znasz temat więc zapytam. Umówiłem się z klientem na 2 tysiące na rękę (na pierwszy okres, pół etatu). Mam mały ZUS + ryczałt 15% i jestem VATowcem. Na jaką kwotę powinienem wystawić fakturę?

No i też mam wątpliwości, bo jak rozmawiałem o warunkach na b2b, to było, że 2 na rękę i teraz pytanie, czy nie chodziło może, że 2 tysiące to jest kwota którą dostanę i sobie
  • Odpowiedz
@Reiden: nie wiem jak się umówiłeś ( ͡° ͜ʖ ͡°) jeśli się umówiłeś na 2k netto to niestety wystawiasz 2000+VAT i z tego musisz opłacić ZUS i podatek. czyli opłacasz (15%*(netto-sładki społeczne ZUS) - (część składki zdrowotnej ZUS)) podatku i mały ZUS:
(0,15*(2000-265,78)-328,78) = -68,65zł - czyli podatku nie zapłacisz bo wychodzi ujemny
a ZUS płacisz niecałt 650zł.

Jak chciałbyś mieć 2000 na końcu to 2681,59 zł
  • Odpowiedz
@OsSikorskiego: Dzięki. No właśnie, było tylko mówione, że na rękę - i jak to rozumieć? Normalnie pomyślałbym, że tyle dostanę na czysto, po odprowadzeniu wszelkich kosztów. W końcu na rękę, to na rękę. Ale teraz już sam nic nie wiem z tego :/
  • Odpowiedz