Wpis z mikrobloga

O co chodzi z tym, że od soboty zabronione będzie zakrywanie ust i nosa szalikiem, chustą, kominem, przyłbicą, a nakazem noszenia maseczki (oczywiście z pominięciem wyjątków gdy ktoś ma przeciwwskazania):

Taka informacja była podawana na konferencji w środę, pokazane były grafiki co będzie można nosić, a co nie. Ale w Polsce (niestety dla PiS) każdego obowiązują zapisy prawne, a nie prezentacje w PowerPoincie.

Rozporządzenie zostało opublikowane w piątek, gdzie zapis o nakazie noszenia maseczki brzmi tak:

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 26 lutego 2021 r.
w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii
Na podstawie art. 46a i art. 46b pkt 1–6 i 8–13 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zaka-żeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2020 r. poz. 1845, 2112 i 2401 oraz z 2021 r. poz. 159, 180 i 255) zarządza się, co następuje:

§ 25. 1. Do dnia 14 marca 2021 r. nakazuje się zakrywanie, przy pomocy maseczki, ust i nosa:
(...)

Ok, ale tu nie ma nic o żadnych przyłbicach czy kominach, jest tylko powiedziane, że jest nakaz używania maseczki, więc czym jest maseczka?

Jeśli nie ma podanej definicji w ustawie czy rozporządzeniu jak rozumieć dane słowo to obowiązuje definicja słownikowa.
USTAWA z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi nie definiuje słowa maseczka, więc zaglądamy do słownika języka Polskiego PWN
https://sjp.pwn.pl/sjp/maseczka;2481593.html

maseczka
1. zdr. od maska w zn. 1, 5.
2. «okład na twarz z ziół, kremu itp. stosowany w celu odświeżenia i ujędrnienia skóry»

definicja pierwsza odsyła do zdrobnienia od maska w rozumieniu definicji 1 i 5, więc zaglądamy co mówią te definicje słowa maska:
https://sjp.pwn.pl/sjp/maska;2481605.html

1. «zasłona na twarz (albo część twarzy) z otworami na oczy, nakładana podczas maskarady, obrzędów ludowych lub przez aktorów w teatrze; też: osoba z tak zasłoniętą twarzą»
5. «osłona twarzy chroniąca ją przed działaniem szkodliwych substancji lub przed urazami; też: osłona na nos i usta zapobiegająca rozsiewaniu zarazków»

Czyli podsumowując - nic się nie zmieniło w kwestii zakrywania ust i nosa. Nadal można nosić szaliki, chusty, kominy oraz przyłbice.

No chyba że może ktoś znalazł, w którejś z ustaw dotyczących chorób zakaźnych. explicite zdefiniowane czym jest maseczka, to wówczas poproszę linka.

#koronawirus
No i na ten moment to można otagować jako #bekazpisu #bekazprawakow
Pobierz
źródło: comment_1614518827T5tOhSIWGEIAEqLfxGQBe5.jpg
  • 101
@kopytko1234:
To definicja, którą zacytowałeś ze słownika.

5. «osłona twarzy chroniąca ją przed działaniem szkodliwych substancji lub przed urazami; też: osłona na nos i usta zapobiegająca rozsiewaniu zarazków»


To błędnie wysnuta przez Ciebie teza.

Nadal można nosić szaliki, chusty, kominy oraz przyłbice


Szalik, chusta lub komin ze względu na materiały użyte do produkcji z reguły nie zapobiegają rozprzestrzenianiu się wirusa, i #!$%@?ą się kilkukrotnie mniejszą skutecznością niż maseczki N95/FFP2 lub
@Kayleigh: To prawda ale demokracja to prawo do oporu przed naruszeniami prawa, jeśli się poddamy to po co nam demokracja?
Chodzi o fundmametnalne prawa,

Idąc Twoim przykładem, jesli ktoś jest dużo silniejszy i grozi mojej rodzinie większość i tak stawi opór,
Różnica jest tylko subtelna bo zamiast oddać telewizor którego brak by nas zabolał od razu tak oddajemy przyzwolenie na łamanie naszych praw które zabolą nas dopiero za jakiś czas,
@BiegaczAmator30: w lesie i parku nie trzeba nosic maseczki (§25 3. 12 ). Dodatkowo uprawiajac sport w ramach "wspolzawodnictwa" (§25 3. 11 ) także nie trzeba, dodatkowo (tutaj troche metniejsza regulacja §9ust.17 -> 8. pytanie o "obiekt sportowy" ... dla biegaczy można się być może czepić że to ulica) uprawiajac sport na wolnym powietrzu także nie trzeba.
Niestety czytanie tego to jest droga przez mękę, ale zazwyczaj coś tam ciekawego dopiszą
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
Noszenie maseczki nikomu nie szkodzi


@Janusz_Lubikwasa: zapomniałeś dopisać "moim zdaniem" bi dowodów na to nie masz. Np. mi szkodzi psychicznie. Czuję z tego powodu duży dyskomfort psychiczny i fizyczny nie mogąc ja zewnątrz zaczerpnąć świeżego powietrza.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
A ja mam pytanie z innej beczki. Czy policji wolno przekazać moje dane do sanepidu czy nadal nie? Był ten temat poruszany w zeszłym roku ale może coś się zmieniło.