Wpis z mikrobloga

Wraz z żona mamy zamiar w niedługim czasie się budować. Aktualnie czekamy na działkę, którą mamy dostać od dziadków (obecnie jest w trakcie podziału i formalności z tym związanych).
Owa działka będzie w trzeciej linii zabudowy do której prowadzić będzie droga wewnętrzna wytyczona z działki dziadków. Odrazu po jej przepisaniu chcemy zacząć działać - chcielibyśmy podciągnąć do jej granic media (woda, kanalizacja, prąd i gaz) i utwardzić drogę. Obecnie media są przy domu dziadków, czyli jakieś 60m od granicy naszej działki.
Jak wygląda sprawa z podciągnięciem mediów przez drogę wewnętrzna? Czy w takiej sytuacji musimy złożyć wniosek o warunki techniczne przyłączy? Czy musimy zgłosić się do gazowni, elektrowni i wodociągów z wiadomością, że chcemy rozbudować sieć, wykonać projekty?
Czy możemy sami rozbudować sieć - nająć swoja ekipę i zrobić wszystkie media za jednym razem (oczywiście posiadając wszystkie pozwolenia)?
#budowadomu #budujzwykopem #dzialka
  • 12
  • Odpowiedz
(woda, kanalizacja, prąd i gaz)


@exerq: kolejny. Po co Ci gaz w nowo budowanym domu w roku 2021? Nie potrzebujesz tego. Interesuje Cię tylko: prąd, woda, kanalizacja.
  • Odpowiedz
Wodę bierzesz ze studni, szambo do przydomowej oczyszczalni i tylko prądu potrzebujesz


@robertx: nie popadajmy w skrajności. O ile kanalizację można faktycznie zastąpić o tyle z wodą bym nie kombinował a studnie traktował jako ostateczność.
  • Odpowiedz
@ksiak: Ja z kolei bym traktował studnię jako must have ( ͡° ͜ʖ ͡°) Sam mam zarąbistą studnię głębinową i woda z niej jest lepszej jakości niż niejedna butelkowana. Ta z wodociągu nie ma absolutnie do niej podjazdu
  • Odpowiedz
@ksiak: Dużo osób twiedzi, że jeśli jest gaz, to żeby brać gaz. Chociaż szczerze mówiąc dość poważnie myśle mimo wszystko o pompie ciepła, szczególnie, że planujemy w 100% podłogówkę w domu i może w przyszłości FV.
  • Odpowiedz
@exerq: przy nowym budynku bym się nad gazem nawet nie zastanawiał. Jak napisałem wcześniej, koszta masz zbliżone, jak dorzucisz FV to już w ogóle będzie tanio.
  • Odpowiedz
@exerq: musisz wystąpić o warunki przyłączenia do lokalnych przedsiębiorstw, a prąd o tauronu. Z prądem sprawa jest łatwa, wniosek przez internet, wysyłają umowe z terminem wykonania poczta, odsyłasz i reszta jest po ich stronie tylko terminy są bardzo odległe około 1,5 roku. O wode i kanalizacje występujesz o warunki przyłączenia i najpradopodobniej będziesz musiał to ciągnąć na własny koszt. Po dostaniu warunków szukasz firmy, która zrobi projekt i wykona przyłącza. Po
  • Odpowiedz
@nielubiemycokien: Dzięki wielki, o to mi chodziło. A orientujesz się czy jest możliwość wykonania prądu na swój koszt? Pytam, bo planowaliśmy wykonać prąd i woda + kanalizacja w tym samym czasie, aby później utwardzić na gotowo drogę do działki.
  • Odpowiedz
@exerq: nie wiem gdzie masz działke, ale z tym to najlepiej zadzwonić do urzędu gminy czy tam miasta i się zapytać jak w Twoim obrębie wyglądają dostawcy prądu. U mnie od razu było powiedziane, że to tauron i nie było mowy o robieniu czegoś prywatnie. ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
@nielubiemycokien: tak, to ten prąd u dziadków. Czyli musimy coś wykombinować z drogą, bo planowaliśmy w tym roku zrobić media i drogę, a na początku przyszłego roku ruszyć z budową.
  • Odpowiedz