Wpis z mikrobloga

Mircy,
mam spór z ojcem. samochód niebieski zjeżdża z górki, zielony pod górkę. Zielony musi wyminąć prawidłowo zaparkowane samochody częściowo na jezdni. Który z samochodów ma pierwszeństwo?? Ojciec smali mi coś, że zielony ponieważ do ponownego rozpędzenia pod górkę zużyje więcej paliwa, co za tym idzie wpływa bardziej destrukcyjnie na środowisko (niby gdzieś to jest poparte jakimś eko "eko"). Ja z drugiej strony mówię, że zielony ma się bezwzględnie przytrzymać, czekając aż niebieski przejedzie i zrobi mu miejsce.
Czekam na Wasze odpowiedzi.

#samochody #samochod #prawojazdy #ruchdrogowy #pierwszenstwoprzejazdu
trzymamucho - Mircy,
mam spór z ojcem. samochód niebieski zjeżdża z górki, zielony p...

źródło: comment_1614194645PUc2rMHZNyR72pyFGXqVtZ.jpg

Pobierz

Jak w opisie, który?

  • niebieski z górki 91.6% (87)
  • zielony pod górkę 8.4% (8)

Oddanych głosów: 95

  • 8
@trzymamucho:

1) Jeśli dobrze kojarzę to na wzniesieniu nie wolno się zatrzymywać bez znaczenia z jakiego powodu. Więc raczej parkingu tam nie powinno być

2) Niebieski ma pierwszeństwo jeśli dojedziemy w tym samym momencie.

3) Jeśli już omijasz samochody to niebieski musi umożliwić Ci dokończenie manewru
@trzymamucho: W ruchu drogowym "eko" nie jest argumentem chyba że można wystawić mandat za odśnieżanie samochodu z włączonym silnikiem. Czy idąc tokiem rozumowania twojego ojca to też można jechać pod górę na czerwonym bo to jest bardziej "eko"?

Ps. Zapytaj się jeszcze ojca czy to prawda, że w mieście jedzie się max 3-ką, 4-ka to bieg "szosowy" a 5-tka to "autostradowy"
@trzymamucho: Pytanie czy akcja dzieje się w Polsce czy w kraju alpejskim :)

Co prawda Konwencja Wiedeńska mówi (z pamięci piszę, wygooglasz sobie szczegóły) że na drogach górskich i stromych pierwszeństwo ma pojazd jadący do góry.
Ale...
Ten przepis nie obowiązuje w polskim kodeksie chociaż instruktorzy tak właśnie uczą kursantów. Do tego uczą też że mniejszy ustępuje większemu a najlepiej ten, któremu łatwiej jest ustąpić to to robi.

Według polskiego prawa
@trzymamucho: powiedz ojcu, ze jest glupi. Nie no. Nie badzmy chamscy. Ojciec nie ma racji. Zielony omija przeszkode i WJEZDZA na przeciwlegly pas, musi ustapic pierwszenstwa. Wymyslone zasady eko nie maja nic do rzeczy.

@Mintaa: Zapraszam do zapoznania sie i nie wspominania wiecej o twoim pkt 1.
https://www.lexlege.pl/prawo-o-ruchu-drogowym/art-49/

Pkt 2. i 3 w sumie tez mozna skwitowac: xDDDDDD
Wykonujac manewr wymijania musisz to zrobic tak, zeby nie spowodowac utrudnien w
@stormkiss:

Art. 46. ust. 1. ustawy Prawo o ruchu drogowym stanowi:

"Zatrzymanie i postój pojazdu są dozwolone tylko w miejscu i w warunkach, w których jest on z dostatecznej odległości widoczny dla innych kierujących i nie powoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia."

Pkt 2. i 3 w sumie tez mozna skwitowac: xDDDDDD

Wykonujac manewr wymijania musisz to zrobic tak, zeby nie spowodowac utrudnien w ruchu, wiec nie, niebieski nie