Wpis z mikrobloga

Hej ( ͡° ͜ʖ ͡°)

mam koło 50k do wrzucenia w ETF y w celu pasywnego inwestowania w stylu buy & hold. Mniej więcej wiem w co chce wrzucić, bo:
30% emerging markets
40% sp500
10% world technology stocks
10% world small cap stocks
10% sobie zostawię na jakieś śmieszne spekulacje w stylu BTC tesla czy coś
Z uwagi na to, że jest to spora kwota dla mnie to chciałbym się Was poradzić co do momentu wejścia. Jako, że mamy spadki 2-3 % na tych aktywach to wygląda mi to na dobry moment na wejście. Ale z drugiej strony czy jakaś trzecia fala nie pogłębi dipsów? Jakie jest wasze zdanie Drogie Mireczki Makrele Giełdowe?

Disclaimer : drugie tyle mam w obligacjach inflacyjnych jako opcja bezpieczna, w powyższym portfelu akceptuje uzasadnione średnie ryzyko, termin około 15 lat inwestycji, mam 30 lat. Nie chcę się tym interesować, tylko kupić i niech rośnie, a co kwartał trochę się pobawić, optymalizować i rebalansować, zero day tradingu. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#gielda

Kupować czy jebnie niżej?

  • Kupować teraz póki jest przecena 47.1% (40)
  • Czekać bo spadnie niżej 52.9% (45)

Oddanych głosów: 85

  • 22
Z uwagi na to, że jest to spora kwota dla mnie to chciałbym się Was poradzić co do momentu wejścia. Jako, że mamy spadki 2-3 % na tych aktywach to wygląda mi to na dobry moment


@yellowman: czekałbym, ale jak cos chcesz juz miec, to moze wrzuc np 10% kasy teraz, jesli jestes niecierpliwy. zawsze cos bedzie pracowac ;)
@yellowman: wszystko zależy od czasu na jaki chcesz zainwestować środki. jeśli jest to krótkoterminowa inwestycja, czyli pare miesięcy czy też rok, dwa to rzeczywiście dobrze będzie wyczuć moment wejścia. Jeśli jednak to ma być długoterminowa inwestycja na 10+ lat to moment wejścia nie jest aż tak istotny. Możesz też przyjąć strategie wchodzenia jakąś częścią kwoty co jakiś czas, np. co miesiąc wrzucać 17k
"Jako, że mamy spadki 2-3 % na tych aktywach to wygląda mi to na dobry moment na wejście. Ale z drugiej strony czy jakaś trzecia fala nie pogłębi dipsów? Jakie jest wasze zdanie Drogie Mireczki Makrele Giełdowe?"

"akceptuje uzasadnione średnie ryzyko, termin około 15 lat inwestycji, mam 30 lat."

wszystko na temat, to znak że ta bańka niedługo pier*lnie bo już Pani Kasia z warzywniaka interesuje się akcjami.

@yellowman:
@vistula89: a nie słyszałeś o pasywnym inwestowaniu zdywersyfikowanymi etfami w portfel obligacyjnoakcyjny Panie Januszu z piwnicy?

A jak jebnie mądralo to pochwal się ile pozycji krótkich założyłeś skoroś taki pewny ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@vistula89: no kurcze trochę tak, ale wypije kawkę to mi przejdzie ;-)
A tak z ciekawości to widzisz inną opcję dla osoby która chce wyciągnąć sensowny procent bez dużego ryzyka ale nie chce uczyć się giełdy miesiącami? Sprawdź inwestomat, bo stąd czerpie wiedzę a tam radzą wrzucić w sensowne etfy i niech rośnie. A nawet jeżeli spadnie to odrobi ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@magnat32: zbudowanie portfela dywidendowego też się wydaje super pomysłem, ale czuję się w tym słaby. Podrzucisz jakiś artykuł / książkę na ten temat dla swiezaka albo rzuć krótkie info jak to u Ciebie wygląda, poglądowo? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@kubaa010: faktycznie spotkałem się z takim podejściem, że moment wejścia się w zasadzie mniej liczy w długim terminie a time in the market > timing the market, ale...

No właśnie, przy takiej kwocie, która jak na moje możliwości jest a mnie spora, wolałbym spróbować chociaż trochę zoptymalizować moment wejścia w, ponieważ może mieć on duże znaczenie przy takiej kwocie jednorazowego wejścia i niewielkiich dopłatach miesięcznych. A jak widzisz odzew jest, więc
@yellowman ja zaczalem dopiero to robic , ale mozesz sobie spojrzec na te firmy Coca cola , apple , mcdonalds, starbucks , johnson &johnson,visa , at &t
I jeszcze pare mam w portfolio, docelowo chce miec ok 20 szt zeby co miecha szla diwidenda

Bardzo fajna polityka diwidendowa - jestem aktualnie troche w nie zapakowany i co mecha sobie dokupuje
@poznaniak: dzięki za odpowiedź, dla laika mogłoby się wydawać, że właśnie teraz te dipy po 3% są ta właśnie sporą korekta. Jak rozumiem masz na myśli, że można się spodziewać nawet takich rzędu 15% spadków w najbliższych dniach i wtedy byś kupił? Albo inaczej - ustawiasz zlecenie oczekujące na sp500, jaką kwotę wpiszesz na kupno, tak pi razy drzwi na tą chwilę jak ci się wydaje?
@magnat32: ciśniesz te dywidendy przez jakiegoś etfa czy bezpośrednio samodzielnie? Używasz może ike/ikze? Jak sobie radzisz z złodziejskimi prowizjami i opłatami gdy kupujesz tyle różnych aktywów?
@mlecznyadasko: mam akurat taka sytuację zycioowa że mam chwilowy luz przez tydzień-miesiąc a później zapieprz więc póki mam czas to chce wycelować mniej więcej dołek a później typowo buy&hodl xD ewentualnie co kwartał mała rozkmina i realokacja ;-)