Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Mirki, potrzebuję porady z zakresu #gielda #trading212 #podatki #pit.
W grudniu ub. r. kupiłem akcje za 40k, w styczniu dokupiłem tych samych akcji za 60k. Dzisiaj sprzedałem wszystkie za 600k. Jak rozliczyć ww. działania? Rozumiem, że teraz w picie nic nie wykazuję, natomiast w picie za 2021 r. wykażę 500k przychodu i od tego zapłacę podatek?
Druga opcja, skoro trading212 aktualnie nie przesyła żadnych informacji do US (choć nie wiem jak to będzie wyglądało za 5-6 lat), jak pieniędzmi leżącymi na t212 kupić BTC i wypłacić w Bitomacie i czy jest to w miarę bezpieczna opcja, patrząc z perspektywy ja vs. państwo?
Ponadto z chęcią przeczytam inne propozycje wypłaty nieco większej sumy.

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #60336babd5b4d6000a9045d7
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
Wesprzyj projekt
  • 16
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@AnonimoweMirkoWyznania: Teoretycznie masz obowiązek w przyszłym roku zaraportować 500k dochodu i zapłacić 19%. Trading nie raportuje teraz do US. Za kilka lat może być zupełnie inaczej.
Jeśli chcesz za tę kasę kupić BTC, to musisz ją najpierw wypłacić. Banki mają obowiązek raportować większe przelewy do US (powyżej 15k euro). Jakoś sobie tego nie wyobrażam. Ktoś się zainteresuje, przetrzepią Ci wszystkie konta i tyle będziesz miał z tego ( ͡°
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: Przykład: kupiłeś coś za 40k 5 maja 2019, później dokupiłeś 16 lipca 2020 za 60k , sprzedałeś 15 lutego 2021 wszystko. Jeśli było to w złotych to w 2022 wykażesz:
Przychód: 600k
Koszt przychodu: 100k
Dochód: 500k
Podatek belki: 19% z 500k do zapłaty.
JEŚLI TRANSAKCJE BYŁY W WALUCIE OBCEJ, na
  • Odpowiedz
wykażę 500k przychodu i od tego zapłacę podatek?


Wykażesz 600k przychodu i 100k kosztu uzyskania.

trading212 aktualnie nie przesyła żadnych informacji do US

Trading nie raportuje teraz do US.
  • Odpowiedz
OP: @dilven: szczęście początkującego - głównie ALPP (dziękuję @Fiemka), dodatkowo ZOM i SNDL. Na kilku innych spółkach z kategorii penny stocks straciłem po kilkaset dolarów.
@Burglar: teraz nawet uciec ciężko, bo wszędzie wirus
@pur3pwnage: bardzo pomocna strona, dzięki! lecz mam kilka pytań:
1. W przypadku Revolut kupuje się tam kontrakty na akcje, a nie same akcje (?), więc co ustawić w rubryce Giełda i Kraj spółki?
2. W przypadku t212 korzystałem z giełd NYSE i NASDAQ, a więc jaki zakres dat ustawić do importu danych, 01.01-29.12.2020 r., a 30 grudnia i okres późniejszy rozliczyć w przyszłym roku?
3. Na t212
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania:

1. W przypadku Revolut kupuje się tam kontrakty na akcje, a nie same akcje (?), więc co ustawić w rubryce Giełda i Kraj spółki?

Na Revolut nie są to ani kontrakty ani CFD. Kupujesz faktyczne akcje, które są przechowywane przez brokera dostawcę regulowanego przez SEC firmę DriveWealth. Nic mi nie wiadomo o tym by to się zmieniło ale możesz mnie poprawić.

2. W przypadku t212 korzystałem z giełd NYSE i NASDAQ, a więc jaki zakres dat ustawić do importu danych, 01.01-29.12.2020 r., a 30 grudnia i okres późniejszy rozliczyć w
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: Ależ dobry wynik. Jako ktoś, kto chce zacząć (i czeka na otwarcie t212) mam pytanie z natury filozoficznych: na ile ten sukces uważasz za dziecko skilla/researchu/wiedzy a na ile to h----d i akurat trafiłeś?
Szczerze ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz