Wpis z mikrobloga

Oglądałem wczoraj film "Boże Ciało". Co prawda tylko jakieś 20 minut, bo na więcej córka nie pozwoliła, ale mam pytanie.
W jednej z początkowych scen ksiądz mówi do głównego bohatera, że z wyrokiem nie przyjmie go żadne seminarium. Sprawdziłem stronę jednego seminarium i rzeczywiście wymagają zaświadczenia o niekaralności.
Jak to się ma do boskiego przebaczania (gdzie nawet tuż przed śmiercią można się z Bogiem pojednać)? Do wiary w nawrócenie? Historia zna przypadki świętych, którzy wiedli grzeszne życie - czyli grzesznik może być świętym, ale księdzem nie?
#katolicyzm
  • 4
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@MarMac: powinno to wynikać z wymagań jakie stawia Biblia:

1Tm 3:1-7: "Słuszne jest zdanie: kto pragnie objąć urząd przełożonego, zaszczytnej służby pożąda. Przełożony winien być człowiekiem nieposzlakowanym", który raz tylko zawierał związek małżeński, winien być poważnym, roztropnym, godnym, gościnnym i powinien umieć nauczać. Nie może być skory do picia i bicia, lecz ma być ustępliwy, nieskłonny do swarów i wolny od chciwości. Winien umieć dom swój statecznie prowadzić, a dzieci
@Oline: a fragment po pierwszym wytłuszczeniu jest nieważny? Ten o zwiazku małżeńskim - przecież ten fragmment jawnie zezwala na jednorazowe małżeństwo. To już hipokryzja - część zdania ważna, a część nieważna.
Drugi wytłuszczony fragment. Skoro duchowny ma mieć nieposzlakowaną opinie to czemu kościół nie podejmuje poważnych kroków w związku z kapłanami podejrzanymi o pedofilie?
Sorry, ale bardziej trafia do mnie, że chodzi o dostęp do informacji wrażliwych, o którym pisał @