Wpis z mikrobloga

Runda 562
Mazowieckie zmierzy się z wielkopolskim
Różan vs Środa Wielkopolska

Różan - Początkowo osada nosiła nazwę Rożan i była wsią książęcą, a być może grodem. Wpływ na rozwój miało położenie nad spławną rzeką. W 1378 r. książę Janusz I Starszy lokował miasto Różan na prawie chełmińskim. Od XV w. miasto było stolicą powiatu różańskiego i ziemi różańskiej, a od XVI w. starostwa grodowego. W 1581 ustanowiono tu skład soli dla całego północnego Mazowsza. Upadek miasta miał miejsce na przełomie XVII i XVIII w, ożywienie nastąpiło w drugiej połowie XIX w. W okresie międzywojennym blisko połowę mieszkańców miasta stanowili Żydzi, w chwili wybuchu II wojny światowej liczba mieszkańców wynosiła 5800.

Środa Wielkopolska - Pomyślny rozwój miasta, trwał nieprzerwanie do czasu potopu szwedzkiego, kiedy to wojska Karola Gustawa kilkukrotnie przechodziły przez Środę. Szacuje się, że w trakcie potopu zagładzie, w wyniku spalenia lub rozebrania na opał, uległo około 65% domów w granicach miasta i około 100% w niektórych wsiach. Liczba ludności miasta spadła według różnych szacunków o 40–60%. Po II rozbiorze Polski do miasta wkroczyła armia pruska i wraz z cała Wielkopolską włączyła je do zaboru pruskiego. W 1796 r. dokonano ostatecznej rozbiórki murów miejskich. Ofiarą polityki nowych władz padły średzkie kościoły: pw. Św. Ducha, Wszystkich Świętych oraz pierwszy średzki kościół Św. Idziego.

Głosowanie do 15.02, do godziny 14.55

Nie bierzemy jeńców i plusujemy! Bitwy na poduszki, zgryźliwe komentarze, międzymiastowe waśnie i wyciąganie stereotypów podczas głosowania mile widziane!
Tabela rozgrywek

Tag do obserwowania lub czarnolistowania - #herbymiastpl
#pytanie #ankieta #glupiewykopowezabawy
FuczaQ - Runda 562
Mazowieckie zmierzy się z wielkopolskim
Różan vs Środa Wielkopol...

źródło: comment_16133109855C9DAQqYqSw70JitguWjcX.jpg

Pobierz

Który herb w twojej ocenie wygrywa?

  • Różan 58.0% (264)
  • Środa Wielkopolska 42.0% (191)

Oddanych głosów: 455

  • 12