Wpis z mikrobloga

Stoicyzm na dziś - 9 lutego - Nie musisz mieć opinii na każdy temat

„Możesz nie mieć zdania w danej sprawie i nie pozwalać jej zakłócać stanu umysłu. Rzeczy nie mają bowiem same w sobie mocy kształtowania naszych sądów”. Marek Aureliusz, Rozmyślania, 6.52

Oto zabawne ćwiczenie: pomyśl o wszystkich irytujących rzeczach, o jakich nie wiesz. O tym, co inni mogą mówić o Tobie za Twoimi plecami, o popełnionych przez Ciebie, ale niezauważonych pomyłkach, o przedmiotach, które zgubiłeś, nie zdając sobie z tego sprawy. Jak reagujesz na takie sprawy? W ogóle Cię one nie poruszają, ponieważ nie jesteś ich
świadom.
Oznacza to, że można nie mieć opinii na temat negatywnych zdarzeń. Wystarczy kultywować tę zdolność, zamiast posługiwać się nią tylko sporadycznie. Jest ona przydatna zwłaszcza w sytuacjach, gdy posiadanie opinii zapewne nas wzburzy. Praktykuj umiejętność niemyślenia na dany temat. Działaj tak, jakbyś nie miał pojęcia, że dana sprawa się wydarzyła, lub jakbyś nigdy o niej nie słyszał. Nie stanie się ona dla Ciebie nieistotna lub nieistniejąca. Dzięki temu znacznie straci na znaczeniu.

#dailystoic

#motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  • 31
  • Odpowiedz
@sledz: w tym fragmencie

Praktykuj umiejętność niemyślenia na dany temat. Działaj tak, jakbyś nie miał pojęcia, że dana sprawa się wydarzyła, lub jakbyś nigdy o niej nie słyszał. Nie stanie się ona dla Ciebie nieistotna lub nieistniejąca.


Komentarz do cytatu mówi, żeby ćwiczyć się w nie posiadaniu opini na dany temat. Z przed ostatniego zdania wynika, że mamy ignorować pewne sprawy, czyli nieCH będą one nieistotne dla Nas.
  • Odpowiedz
  • 0
@lukaszmarynczak ja odebrałem to w ten sposób że to nie jest do końca tak że jak o czymś nie myślimy to znaczy że to znika, ale (tego ale brakuje mi przed ostatnim zdaniem z komentarza, trochę samemu sobie je wstawiłem czytając dzieiejszy wpis) nie będą tak doskwierające i pomogą nabrać dystansu do sprawy.
Ale dopiero wczytuje się w filozofię stoików, czasami nie wiem jak jeszcze odbierać wszystko o czym piszą.
  • Odpowiedz
@sledz: @Wypoks: a tak to brzmi w oryginale

Practice the ability of having absolutely no thoughts about something—act as if you had no idea it ever occurred. Or that you’ve never heard of it before. Let it become irrelevant or nonexistent to you. It’ll be a lot less powerful this way.
  • Odpowiedz
  • 3
@lukaszmarynczak właśnie tam się trochę zgrało w życiu, że w pewnym momencie pojawiły się twoje wpisy, za tym poszedł podcast, a później własny egzemplarz rozmyślań i "stoicyzmu na każdy dzień roku" ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz