Wpis z mikrobloga

@Zendemion: Kiedy nacjonalizm jest dobry?
@Harmideron: Przecież to kompletna brednia, wystarczy spojrzeć na ostatnie 100 lat Europy. Co ja mówie, wystarczy spojrzeć na takie USA.
Internacjonalizm wystrzelił rozwój ludzkości w kosmos, bo ściągnął barierę plemienna.
Ty tak w ogóle wiesz jak powstały państwa? Prze taki internacjonalizm, ale na mniejszą skale. Interplemienizm, że się tak wyrażę.
@Zendemion: Nie mam, kiedyś broniłem nacjonalizmu jak byłem prawakiem. Interpretuje tak jak słownik mi mówi.

Postawa i ideologia uznająca interes własnego narodu za wartość najwyższą.

Przekonanie, że naród jest najważniejszą formą uspołecznienia, a tożsamość narodowa najważniejszym składnikiem tożsamości jednostki, połączone z nakazem przedkładania solidarności narodowej nad wszelkie inne związki i zobowiązania oraz wszystkiego, co narodowe, nad to, co cudzoziemskie lub kosmopolityczne; ideologia polityczna, wg której podstawowym zadaniem państwa jest obrona interesów
@SirSherwood:
Niechęć wobec Nord Stream 2 jest nacjonalistyczna, blokowanie tej inwestycji opłaca się wszystkim mieszkańcom Polski.
Udzielanie pomocy materialnej obywatelom w pierwszej kolejności, przed wysyłaniem paczek humanitarnych do Mozambiku jest nacjonalistyczne.
Naród ma prawo chcieć zachować swoje tradycje - preferowanie obywateli swojego narodu daje incentywę do prawdziwej asymilacji, ubiegania się o obywatelstwo. Państwo ma obowiązki przede wszystkim wobec własnych obywateli. Imigranci są szanowani na zasadzie wzajemności albo dlatego że się to
@SirSherwood: w jaki sposób te organizacje doprowadzają do cytuję

Internacjonalizm w demokracji kapitalistycznej ma wzmacniać poczucie tolerancji pomiędzy narodami, prowadzić do wymieszania się substratów narodowych, pomagać ma on w stworzeniu jednego organizmu ludzkiego niepodzielonego na narody czy rasy.


Mówimy o organizmach państwowych a nie organizacjach ()
A i ominąłeś obronę "interplemienizmu"

Głównie chodzi o większą pomoc obywatelom należącym do danego państwa. ( a nie narodu)
Przykładowo większość
@Zendemion:

Niechęć wobec Nord Stream 2 jest nacjonalistyczna, blokowanie tej inwestycji opłaca się wszystkim mieszkańcom Polski.

wszystkim mieszkańcom Polski.


Nacjonalizm nie mówi o obywatelach tylko o narodzie. Dlatego mam z nim taki wielki problem i go nie toleruje.

Udzielanie pomocy materialnej w pierwszej kolejności przed wysyłaniem paczek humanitarnych do Mozambiku jest nacjonalistyczne.


Patriotyczne, nie nacjonalistyczne, chyba, że pomagasz tylko polakom, to wtedy nacjonalistyczne. W innym wypadku patriotyczne, i tak się z
Nacjonalizm nie mówi o obywatelach tylko o narodzie. Dlatego mam z nim taki wielki problem i go nie toleruje.


@SirSherwood: każdy kto ma obywatelstwo polskie jest Polakiem.

Patriotyczne, nie nacjonalistyczne, chyba, że pomagasz tylko polakom, to wtedy nacjonalistyczne. W innym wypadku patriotyczne, i tak się z tym zgadzam.


@SirSherwood: oczywiście że tylko obywatelom, czyli Polakom.