Wpis z mikrobloga

a) Przejdź się po okolicy i sfotografuj najbardziej zniszczone budynki, spróbuj poznać ich historię
b) Zrób bransoletkę z zimowym motywem.
c) Przeczytaj książkę z zimą w tle

#mirkowyzwanie czas i na mnie!


Wybrałam zadanie 1. Dodatkowo wykonałam model 3D fragmentu wejścia do budynków fortecznych techniką fotogrametrii. Model dostępny tutaj: https://p3d.in/EC45R
(na dole są źródła)

Zajęłam się dwoma obiektami: starą wieżą lotniskową i fortem Bema. Reszta wyzwania w komentarzach, wraz ze zdjęciami.
SlodkieMangoZ_Ananasem - a) Przejdź się po okolicy i sfotografuj najbardziej zniszczo...

źródło: comment_1612166879gu4tpKUgJmVz2TCZHHbsee.jpg

Pobierz
  • 23
  • Odpowiedz
FORT BEMA
Pierwotnie to był Fort "P" - "Parysów". Należał do wewnętrznego pierścienia Twierdzy Warszawa. Obecnie są przerobione na park dla mieszkańców Bemowa (swoją drogą polecam, teraz w zimę to raj dla sanek!) Fort ziemno-ceglany, ma dwa wały: niższy zewnętrzny, i wyższy wewnętrzny. Wjazd odbywał się przez żelazny most, który stoi do dziś (od strony ulicy Waldorffa). Po kapitulacji Warszawy pełnił funkcję niemieckich magazynów uzbrojenia, a po wojnie był obozem jeńców niemieckich.
SlodkieMangoZ_Ananasem - FORT BEMA
Pierwotnie to był Fort "P" - "Parysów". Należał d...

źródło: comment_1612166904eL1c39QGOH1DVAIVnT0Tso.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
W ramach sfotografowania, wykonałam model 3D fragmentu wejścia do budynków fortecznych techniką fotogrametrii. Model można zobaczyć oraz pobrać tutaj: https://p3d.in/EC45R
Wykonałam kilkadziesiąt zdjęć wejścia, następnie przy użyciu oprogramowanie Meshroom wygenerowałam model wraz z teksturami. Model ważył 100Mb (dużo) i miał 8 milionów trójkątów (bardzo dużo), więc w Blenderze zmniejszyłam stopień skomplikowania modelu (oraz poprawiłam jego pozycję, bo wygenerowało tak, że dół był traktowany jako "sufit" modelu), aby słabsze komputery/telefony, bez problemu mogły
SlodkieMangoZ_Ananasem - W ramach sfotografowania, wykonałam model 3D fragmentu wejśc...

źródło: comment_16121669353vTVs9EDUlcK0pk0CydfzH.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
WIEŻA
Jak pewnie wiecie, ale też może nie wiecie, lotnisko Babice w Warszawie wyglądało kiedyś zgoła inaczej. Ulica Powstańców Śląskich była pasem startowym. Do tej pory widać charakterystyczna betonowe płyty lotniskowe. Na ulicy jest asfalt, ale od strony zewnętrznej, tam, gdzie są parkingi, płyta jest widoczna. Tam asfaltu już nie wylali ;)
Na osiedlach są też pozostałości po hangarach lub hangary zaadaptowane na inne obiekty użytkowe. Hala Sportowa Bemowo to nic innego
SlodkieMangoZ_Ananasem - WIEŻA
Jak pewnie wiecie, ale też może nie wiecie, lotnisko ...

źródło: comment_1612166973QSOZ2tLl0DTd8szoM68R1S.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
Akurat na mapie powyżej jej nie widać, ale przy ulicy Widawskiej (tabliczka na wieży pokazuje adres Wolfkego 10A) znajduje się stara wieża lotniskowa. Nie wiadomo co to było (a przynajmniej nie znalazłam dobrego źródła): mogła być to wieża kontroli lotów, stacja meteorologiczna, cokolwiek. Na pewno był cześcią lotniska, to tyle z pewnych informacji xD
Wejść już się nie da, wszystko zamurowali. Ale jakby ktoś chciał zobaczyć zdjęcia z wnętrza, to tutaj https://bemowiacy.waw.pl/2018/10/16/wierze-ze-odzyskamy-wieze/
SlodkieMangoZ_Ananasem - Akurat na mapie powyżej jej nie widać, ale przy ulicy Widaws...

źródło: comment_1612166995dxv0e0Cv2ugkZL99j84hVm.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Slodkie_Mango_Z_Ananasem: za dzieciaka z kumplami łaziliśmy po fortach w Piątnicy. Niesamowite przeżycie, czasami trzeba było wspinać się po zerwanych podłogach, przeciskać się przez zawalone tunele przejściami wielkości kilkudziesięciu cm (jeden pchał z jednej strony, drugi z drugiej ciągnął :D), przechodzić przez zatopione komory, i tak kilometrami, super sprawa :)
Teraz niestety zamknięte i zabezpieczone. Nie wiem co tam teraz jest, ale część odnawiali.
GwaltowneWypaczenieCzasoprzestrzeni - @SlodkieMangoZ_Ananasem: za dzieciaka z kumplam...

źródło: comment_1612171103grUtAAV6YjghrWwekq9yuD.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@KaiserBrotchen: Szczerze, nie wiem czy jestem w stanie na to odpowiedzieć. Na śniegu robiłam pierwszy raz, a fotogrametrią bawię się od niedawna. Najwazniejsze, żeby obiekt był nieruchomo, a kamera robila zdjęcia dookoła. I jak są jakieś powtarzalne elementy otoczenia/stałe oświetlenie (żeby cienie się nie zmienialy) to nawet takie "nierówności" śniegu wychodzą fajnie. Z tego wypadu wygenerowałam też model siebie na śniegu i snieg też wyszedł spoko.
SlodkieMangoZ_Ananasem - @KaiserBrotchen: Szczerze, nie wiem czy jestem w stanie na t...

źródło: comment_1612182067jwamixvfpqwWdfTNiOgEKm.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Slodkie_Mango_Z_Ananasem: Tam jest MiG-29, ściągnięty z Niemiec po 1990. DO tego dochodzi cała masa śmieci z rozbiórki tych MiGów, bo kiedyś chcieliśmy produkować własne myśliwce, więc robiliśmy "reverse engineering" tychże. Do tego dochodzi Jak ze Smoleńska, kilka gratów, makieta Skorpiona (właśnie tego naszego myśliwca), a swego czasu jeszcze tam był Flaris.

Flaris to był jakiś WATowy projekt samolotu ultralekkiego, który jeszcze kilka lat temu był trzymany w klatce i obciążany.
  • Odpowiedz