Wpis z mikrobloga

Tego się nie spodziewałem, ale jestem zmuszony bronić Polski. Na fali ostatniego tematu aborcji przez wykop został poruszony temat Polski, która jakoby stanowiła peryferia cywilizacji europejskiej. Z ta tezą się umiarkowanie zgadzam, aczkolwiek to samo można napisać o państwach skandynawskich czy nawet Półwyspu Iberyjskiego (to może wydać się nieco kontrowersyjne), bo gdzie im do takiej Francji. Niemniej Polska ma pewien dorobek, który zdecydowanie warto docenić.
Za jeden z jego aspektów można uznać promowanie tolerancji religijnej. Nie mam tutaj na myśli decyzji politycznych, bo z tym bywało różnie, ale raczej teorię. Warto poznać postać Pawła Włodkowica, który sprzeciwiał się wykorzystywaniu siły do nawracania pogan i bronił ich prawa do posiadania ziemi. Polscy arianie inspirowali klasyków liberalizmu, jak Locke czy Bayle i także byli prekursorami tolerancji.
Myślę, że interesującym wkładem Polaków w kulturę europejską jest szkoła lwowsko-warszawska. Zazwyczaj docenia się jej wkład w logikę, ale w innych działach filozofii też stworzyła wartościowe koncepcje. Taka etyka niezależna Kotarbińskiego wydaje mi się co najmniej interesująca (z braku laku racjonalista: http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,4411 ) .

Post jak zwykle wyszedł mi tak sobie i zgubiłem w nim myśl przewodnią: Polska ma pewien dorobek kulturalny i warto go promować, ale niestety zazwyczaj skupiamy się na chwaleniu tym, czym nie trzeba.

#neuropa #4konserwy #filozofia
  • 4
  • Odpowiedz
@BRTM:

Polscy arianie inspirowali klasyków liberalizmu, jak Locke czy Bayle i także byli prekursorami tolerancji


...i ci arianie zostali z Polski wygnani ( ͡° ͜ʖ ͡°)

A w temacie, skoro #filozofia to nie można zapomnieć o istotnej koncepcji prawdy wg Alfreda Tarskiego.
  • Odpowiedz