Wpis z mikrobloga

Jak przemienić wodę w wino - średniowieczna instrukcja

Dla przydania wodzie koloru i smaku wina:


To samo można uczynić też w inny sposób, tak że woda zdaje się przemieniać w wino; eksperyment ten używany jest przez oszustów, którzy wędrują po całym świecie jako pielgrzymi; i przez ten eksperyment wielu ma przekonanie, że Bóg przemienił im wodę w wino.

Ponieważ biorą oni [oszuści] skórki chleba i wkładają je do wina, które jest zwane vin râpé, a które jest używane przez sprzedawców do zabarwiania win, które straciły swój kolor. Dalej, kiedy już skórki chleba dobrze się namoczą w rzeczonym vin râpé, [oszuści] suszą je na słońcu i noszą je ze sobą [ukryte] w swoich ozdobach.

A kiedy przychodzą do czyjegoś domu, mówią, że nie żywią się niczym innym, jak tylko chlebem i wodą, i proszą, żeby im dać chleba i wody; i kruszą chleb na kawałki, i wrzucają trochę z rzeczonych skórek do wody. I natychmiast woda nabiera koloru i smaku wina, i tak też jest to przez wielu uważane za cud.


Gdyby ktoś się zastanawiał, o co chodzi z vin râpé – to prawdopodobnie bardzo cierpkie wino o wysokiej zawartości tanin. Część tanin w winie to tak zwane taniny barwnikowe. Im ciemniejsze wino, tym więcej zazwyczaj zawiera tanin i tym ładniej 'barwi,' co skrupulatnie wykorzystywali średniowieczni szarlatani.

Powyższy przepis pochodzi z Secretum Philosophorum napisanego przez anonimowego autora ok. 1300 - 1350 r. w Anglii. Księga ta na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie traktatu o siedmiu sztukach wyzwolonych (czyli, powiedzmy, podręcznika dla studentów), co nawet sugerują tytuły poszczególnych części – Gramatyka, Retoryka i tak dalej – jednak jest to tylko sprytna przykrywka ( ͡° ͜ʖ ͡°) W rzeczywistości znajdują się tam m. in. opisy praktycznych sztuczek, przy okazji demaskujące popularne 'cuda', a także receptury na specyfiki w rodzaju niewidzialnego atramentu, wskazówki do tworzenia szyfrów i inne podobne ciekawostki.

Nie była to może 'prawdziwa' średniowieczna magia (więcej o tym pisałam na tagu #nekromancja , np. o kategoriach magii w średniowieczu w tym wpisie), ale... i tak ciekawe.

Swoją drogą, Secretum Philosophorum musiało odnieść wielki sukces, bo do naszych czasów przetrwało niemal 30 kopii. Taka liczba może wskazywać na to, że był to rodzaj średniowiecznego bestsellera.

Kto wie – może średniowieczni studenci, którzy dorwali się do takiego 'podręcznika' i po przeczytaniu paru stron odkryli, co naprawdę mają w rękach, mieli miny jak na ilustracji poniżej ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#ciekawostki #sredniowiecze #gruparatowaniapoziomu #magia i dorzucam tag autorski #apaturium .
Pobierz
źródło: comment_1611704378E7h3IEGOjq3C1BupCOe5PO.jpg