Wpis z mikrobloga

Od kilku warek modyfikuje swój skład wody, dodając MgSO4, CaCl2, CaSO4 i kwas fosforowy, jednak cały czas wydaje mi się że nie robię tego odpowiednio. Obliczyłem sobie potrzebna ilość dodatków by uzyskać dany profil, ale mam dylemat na jaką objętość brzeczki powinienem to wyliczać ? Zakładając że do zacierania zużywam 20l, do wysładzania 15l, daje mi to 35l brzeczki przed gotowaniem, a po gotowaniu jakieś 32l. Rozumiem więc że powinienem dodawać soli na te 32l? pH kontroluje dodatkiem kwasu fosforowego, czy mogę w takim razie dodać pierwszą partię soli do zacierania, a druga już do brzeczki przed gotowaniem, z pominięciem wody wyslodkowej ( która zakwaszam kwasem, i zakładam że nadmiar dodanych przez mnie jonów jest wypłukiwany z młòta ) ? W jaki sposób podchodzicie do tego tematu ?
#piwowarstwo #piwo
  • 16
  • Odpowiedz
@MeowsAndStuff: Ja podchodzę do tego, tak że liczę na całość użytej wody, woda do zacierania plus woda do wysładzania - pochodzę do tego tak że jak używam kranówę to ma w całej objętości też tyle samo minerałów, one też gdzieś tam w części osadzają się czy zostają w młócie przy filtracji. No chyba że mówisz o soli NaCl (np. GOSE) to dodajesz ilość na podstawie tego ile zakładasz, że będzie w
  • Odpowiedz
@seba_s: w sumie fakt, nie myślałem o tym w ten sposób że w takich browarach używają tej samej wody w całym procesie, a często zawiera ona znacznie większe stężenia jonów niż te sugerowane w wszystkich kalkulatorach. Moim większym zmartwieniem było nie zwiększanie zawartości jonów Mg i Ca podczas odparowywania brzeczki, ponieważ moja woda na start posiada ich znaczne ilości, a po modyfikacji wychodzi odpowiednio 20 i 150 mg/L (podbijam zawartości Cl
  • Odpowiedz
  • 1
@MeowsAndStuff a z jakiego kalkulatora korzystasz? Ja w beersmith obliczam dla całosci wody, czyli zacieranie+wysładzanie. Są tam też gotowe profile dla stylu + profile danych miast gdzie historycznie się warzyło dane style (Pilzno, Drotmund, Dublin itd ). Swoją drogą ostatnio widziałem artykuł z jakiegoś bloga, gdzie podawali dane po przebadaniu składu brzeczki po dodaniu słodu do zmodyfikowanej wody i te wartości zupełnie się zmieniają po dodaniu słodu ¯_(ツ)_/¯ Także sam już nie
  • Odpowiedz
@MeowsAndStuff: Ja jak warze na kranówie to tylko style gdzie nie potrzeba modyfikować wody i sam profil ma minimalny wpływ (tylko obniżam pH jeśli trzeba). Przy piwach o czystym profilu (głównie jasne lekkie) dodawanie do twardej kranówy powyżej 250 ppm, minerałów spowodujesz że piwo będzie "mineralne" w odczuciu. Ja stosuje odwróconą osmozę w takim przypadku i profil dobieram właśnie pod dany styl, woda w Pilznie mam chyba coś około 50 ppm.
  • Odpowiedz
@gieneq: Tak słód wywraca właściwości wody do góry nogami, ale to jak pisze uszlachetniając wodę o minerały dostosowujesz je do profilu w danym regionie, one dużo bardziej wpływają na smak aromat itd... Natomiast pH wody do zacierania powinno się modyfikować, po dodaniu słodów, one same potrafią zjechać z 7 pH do oczekiwanych 5,5pH, jak zmodyfikujesz wcześniej to może być różnie. Modyfikacja pH zacierania głównie jest po to żeby zwiększyć wydajność dlatego
  • Odpowiedz
@gieneq: beersmith i brunwater . @seba_s: u mnie woda wygląda następująco: Ca - 72mg, Mg - 12mg, Na- 2.8mg, Cl - 8.2mg, SO4 - 21 mg, pH - 7.7 HCO3 niestety nie mam danych od wodociągów, na podstawie prób obstawiam około 300mg. Aktualnie warze różne wariancję west Coast IPA, dlatego podbijam SO4 i Cl do 200 mg i 50 mg odpowiednio. Efekty poprzednich warek były bardzo zadowalające i szczerze nie
  • Odpowiedz
@MeowsAndStuff: to pomyśl sobie jakie walory smakowe i aromatyczne mogła by zyskać IPA gdyby, wyeliminować podbicie słodowe, albo zachować odpowiednią równowagę minerałów bez przeginania. Generalnie to te całe gipsy piwowarskie, gorzkie sole to przywędrowały do nas z USA, i trochę bezmyślnie przerzucone 1 do 1 na nasz rynek typu daj ileś tam gramów na ileś litrów wody i będzie dobrze. Gdzie w USA nie używa się praktycznie kranówki takiej jak u
  • Odpowiedz
@MeowsAndStuff: Mój jak do tej pory jedyny pils, który trafił do finału był, w całości warzony na wodzie butelkowanej tej na Ż (naj mnie mineralizowana jaką znalazłem), kupiłem 50 l, co jak przeliczyłem to po 10-20 warkach, zwraca mi się zakup system RO3 z odwróconą osmozą, do tego co jakiś czas kupno wody demirelizowanej do star sanu itd..
  • Odpowiedz
@seba_s: widzę że da się coś kupić w uczciwej cenie, w takim razie myślę że będzie to mój następny zakup e moich przygodach z piwem. Zastanawiałem się czy nie skorzystać z Na2SO4, wykorzystując niska zawartość sodu w mojej wodzie, by zastąpić część CaSO4 i MgSO4, jednak nie znalazłem by dodatek tej soli był szczególnie popularny. Kojarzysz może jaki jest tego powod ?
  • Odpowiedz