Wpis z mikrobloga

Jak to jest, że w USA Joe Biden, który jest demokratą, nie miał problemu z tym, żeby składać przysięgę na biblię, powiedzieć pod koniec "tak mi dopomóż Bóg", a demokraci nie mają problemu, że oficjalna dewiza USA to "In God we trust", czyli "Ufamy Bogu"?

Z kolei w Polsce lewica miała problem z krzyżem na sali sejmowej, a w 2019 na spotkaniu opłatkowym w sejmie część posłów lewicy zapowiedziała, że nie przyjdzie, bo Sejm powinien być miejscem świeckim.
Powinien być, ale naprawdę to był taki problem, żeby się podzielić opłatkiem i sobie po ludzku złożyć życzenia?

#usa #4konserwy #neuropa #bekazlewactwa
maciorqa - Jak to jest, że w USA Joe Biden, który jest demokratą, nie miał problemu z...

źródło: comment_1611177200ZWOgSATeszynbLM6YMtID6.jpg

Pobierz
  • 35
  • Odpowiedz
@maciorqa: Kościół katolicki jako organizacja nie ma tam takich wpływów na politykę jak w Polsce. No i ciężko żeby miał problem z przysięgą na biblię skoro jest katolikiem xD
  • Odpowiedz
@maciorqa: Dobór tekstu na jaki się przysięga jest w gestii elekta, najczęściej jest to Biblia ale Roosevelt przysięgał na konstytucję, a LBJ przysięgał na zbiór psalmów. Tak samo jest z dodaniem "tak mi dopomóż Bóg". Co do "In God in Trust" to jest drugim oficjalnym mottem kraju obok łacińskiego "E Pluribus Unum" (z wielu jedno), obecnego na Wielkiej Pieczęci stanów zjednoczonych. Ogółem USA ma wyjście dla obu stron sporu bez szczególnego
  • Odpowiedz
@maciorqa:
Musisz trochę mniej wykopowych konserw czytać.

Biden jest katolikiem, w dodatku w USA jest bardzo mocna tradycja ogólnego powoływania się na Biblię, a nie na krzyż.
  • Odpowiedz
Dobór tekstu na jaki się przysięga jest w gestii elekta, najczęściej jest to Biblia ale Roosevelt przysięgał na konstytucję, a LBJ przysięgał na zbiór psalmów.


@rebel101: Theodore Roosevelt składał przysięgę w pośpiechu po śmierci dotychczas urzędującego prezydenta McKinleya. Prawdopodobnie nie użyto żadnej księgi. Franklin Delano Roosevelt przysięgał (za każdym razem) na Biblię. John Quincy Adams (i być może kilku po nim) składał przysięgę na księgozbiór praw. LBJ faktycznie składał prezydencka przysięgę
  • Odpowiedz
@maciorqa: Racja, powinniśmy brać przykład z USA. Na początek proponuję zerwanie jakiekolwiek współpracy z Kościołem Katolickim, nieprzekazywanie mu żadnych pieniędzy oraz ZAKAZANIE nauczania religii i odprawiania modlitw w szkołach publicznych.
  • Odpowiedz
@maciorqa: kościół nie jest tam tak bezczelny. Nie wpychają się wszędzie swojego ryją.

@Dzikus_Z_Detroit: Każde posiedzenie kongresu rozpoczyna msza, każde. Symbole religijne są natomiast praktycznie wszędzie.

@maciorqa: bo to jest god i każdy to sobie interpretuje jak chce. To nie jest w sensie nasz Bóg Wszechmogący

@pastinaforum: Bóg jest bogiem, różnice pomiędzy protestantami, katolikami etc. nie odnoszą się do interpretacji Boga jako osoby wszechmogącej. Bóg jest źródłem moralności,
  • Odpowiedz
@maciorqa:

1. Demokraci to nie lewica, nie słuchaj trumpowskich bzdur. Biden jest wręcz generycznym prezydentem USA - prawnik, był w wojsku, no jedynie katolicyzm go odróżnia od przeciętnego prezydenta USA.
2. Tak jakby ludzie mogą mieć różne poglądy xD
3. Tak jakby żaden kościół w USA nie ma aż tak wyraźnej i chamskiej agendy politycznej, jak w Polsce KRK, więc, ekhem, nie budzi negatywnych emocji.
4. Tak jakby w kraju protestanckim
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@maciorqa: w USA nikt też nie robił transmisji z mszy w intencji swojej zmarłej, zupełnie niezwiązanej z polityką, matki, #!$%@? z ambony na przeciwników politycznych.

To pewnie nie przyczyna, ale wyraźnie pokazuje że niechęć do kościoła - który jest dzięki temu tylko instytucja i sprzymierzeńcem bądź wrogiem politycznym - będzie rosnąć.
  • Odpowiedz