Wpis z mikrobloga

Cześć,
chciałabym zapytać o Photoshopa.
Chciałabym się go nauczyć w celu obróbki zdjęć i zastanawiam się jak do tego podejść.
Wiem, że jest dużo poradników na YT, ale chciałabym się nauczyć myśleć w tym programie, a nie zapamiętywać instrukcje typu „aby wygładzić skórę, kliknij tu, tu i tu”.

Czy znacie jakieś fajne poradniki, książki, kursy?

Na oku znalazłam podręcznik Adobe Photoshop wydawnictwa Helion, ale nie znalazłam wielu opinii na jej temat.
Pomożecie?

#fotografia #photoshop #lightroom #grafika #obrobkazdjec #kursy #fotografiacyfrowa
  • 14
@MieszamKaweOlowkiem: Właśnie nie wiem jak działają podręczniki :) Chodzi mi o to, żeby wiedzieć jak działają filtry i móc ich użyć na różne sposoby, a nie w druga stronę - znać jedno użycie konkretnego filtra (nie wiem czy napisałam to w zrozumiały sposób :) )
@Monkovska: Warstwy to coś jak kalka o różnym stopniu "gęstości" papieru który możesz regulować. Możesz je układać i mieszać ze sobą. Tak jak na kalce kiedy warstwa jest wyżej w panelu to będzie widoczna nad warstwą która jest niżej. Maska to coś jakbyś miała zaparowane okno (jedna warstwa) i obraz na zewnątrz (druga warstwa). Wymazując część pierwszej warstwy "odkrywasz" drugą. Do tego używasz pędzli - jest ich pierdylion w Photoshopie i
Warstwy dopasowania to po prostu różne narzędzia typu Jasność/Ekspozycja (ich działanie się różni wbrew pozorom) Nasycenie itp. tylko aktywowane jako warstwa z maską. W maskach najważniejsza rzecz - białe odkrywa, czarne zakrywa. Czyli do odkrywania/zakrywania używasz po prostu białego/czarnego pędzla, przedtem klikając na maskę.
@Monkovska: Jeśli chodzi o wygładzanie skóry - jak ogarniesz sobie podstawy to poszukaj na YouTube "separacja częstotliwości". Myślę że spodoba Ci się efekt. Aha, i nie próbuj wygładzać skóry sztucznym rozmyciem (blurem), bo z takim czymś też się spotkałem. Polecam bardzo kanał PiXimperfect jak już ogarniesz podstawy.
@BLiNDEAD: O, ekstra!
Tymi kilkoma zdaniami już mi coś rozjaśniłeś :) Bardzo Ci dziękuje.
Doczytam jeszcze na ten temat i na pewno zerknę na ten kanał.

Jeszcze raz pięknie dziękuję!