Wpis z mikrobloga

  • 1623
Najszybciej poruszającym się obiektem stworzonym przez człowieka nie jest żaden samolot, czy rakieta a całkiem sporych rozmiarów pokrywa włazu.

Kiedy USA przystępowało do podziemnych testów nuklearnych, nikt nie wiedział, czego się spodziewać. Jeden z testowanych 26 lipca 1957 roku ładunków został umieszczony na dnie ponad 120 metrowej studni, którą postanowiono przykryć półtonową żelazną pokrywą. Podczas eksplozji studnia zamieniła się w olbrzymie rzymskie ognie, a samej pokrywy nie potrafiono nigdzie odnaleźć. Robert Brownlee, astrofizyk projektujący test, postanowił powtórzyć eksperyment używając kamer o wysokiej prędkości, żeby przekonać się, co się stało z pokrywą. Podczas kolejnego eksperymentu ładunek umieszczono na dnie prawie 200 metrowej studni, którą przykryto podobnym, 500 kilogramowym włazem. 27 sierpnia 1957 roku zdetonowano bombę. Kamery ledwo zdążyły zarejestrować uciekający w przestrzeń kawałek metalu. Z wyliczeń na podstawie klatek, którym się to udało, wynikło że pokrywa poruszała się z prędkością 125 000 mil na godzinę, co daje w przybliżeniu 56km na sekundę, czyli prawie 5 razy więcej niż wynosi prędkość ucieczki. Był to też najszybszy stworzony przez człowieka obiekt.

Fizycy od tego czasu wracali co jakiś czas do dyskusji o kolejnych dziejach dwóch stalowych pokryw. Całkiem niedawno symulacja komputerowa pozwoliła wyliczyć, że pokrywy nie spaliły się całkowicie przy przejściu przez atmosferę, ich resztki w okolicach 1961 minęły Plutona, a dziś zapewne są już daleko poza granicami Układu Słonecznego.

źródło: https://www.theregister.com/2015/07/16/america_soviets_space_race/

#ciekawostki #nauka #technika #historia
uirapuru - Najszybciej poruszającym się obiektem stworzonym przez człowieka nie jest ...

źródło: comment_1611174030LYcowmvZUdfVTtI1k6OqC4.jpg

Pobierz
  • 60
  • Odpowiedz
@uirapuru: To jest jeden ze sposobów jak strącić coś z orbity: Kopiesz głęboką studnie na trasie przelotu obiektu, w środku umieszczasz ładunek jądrowy, przykrywasz to jakimś ciężkim materiałem, który będzie pociskiem, w momencie przelotu celu nad studnią odpalasz bombę.
  • Odpowiedz
@pat1ryk: ale stożek z czegoś takiego musiałby mieć na wysokości orbity kilkadziesiąt/set metrów średnicy, niczym śrut ze strzelby gładkolufowej, inaczej nie wierze w prawdopodobieństwo trafienia.
  • Odpowiedz
@uirapuru A czasami nie najszybszymi obiektami, które człowiek wprowadził w ruch nie są protony w wielkim zderzaczu hadronów: 299 792 km/h to aż 186,282 np/h a nie "marne" 125 000
  • Odpowiedz
jeden ze sposobów jak strącić coś z orbity


@pat1ryk: Raczej: jak zmienić zwarty, łatwy do śledzenia z Ziemi obiekt znajdujący się na orbicie w znajdującą się na orbicie chmurę drobnego pyłu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Najszybciej poruszającym się obiektem stworzonym przez człowieka nie jest żaden samolot, czy rakieta


@uirapuru: kiedy przeczytałem ten fragment, przeleciało mi przez myśl, że napisze o pokrywie do silosa,(bo Ty na pewno nie o tym) kiedy uzmysłowiłem sobie, ze właśnie o tym piszesz, pomyślałem- dopisze, że spaliła się w atmosferze, kiedy doczytałem do końca, pomyślałem, "dzięki Mirku",
  • Odpowiedz