Wpis z mikrobloga

#budujzwykopem #remontujzwykopem #elektryka #zamel #supla

Mirki nakupiłem sobie sterowników do mieszkania Zamel Supla ROW-01, żeby wygodnie wyłączać ukryte gniazdka lub oświetlenie. Właśnie zamontowałem sterownik w miejscu, w którym domyślnie będzie włączana pralka i suszarka (nigdy razem). Teraz doczytałem, że taki sterownik maksymalnie obsługuje 5A / 250V (1200W w dokumentacji). Pralka pobiera około 2000W. Rozumiem, że to rozwiązanie nie zda egzaminu na dłuższą metę? ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • 16
@light3n: Weź coś takiego jak na zdjęciu, podłącz przez to pralkę i wstaw pranie jakie zazwyczaj robisz. Obserwuj i zobacz ile prądu pobiera. To, że pralka ma 2000W może oznaczać, że taką moc osiąga przy praniu w 95'C i wirowaniu 1400 obrotów jednocześnie. A nominalny cykl pracy będzie oscylował np. w 800W.

Ale to dalej pudrowanie syfa bo zdymałeś
źródło: comment_16110897482H2BMz2Qbo4vp2WG7llgR0.jpg
Właśnie zamontowałem sterownik w miejscu, w którym domyślnie będzie włączana pralka i suszarka

@light3n: a po co ci takie rozwiązanie, skoro to i tak ci nie zadziała?
W zasadzie żadna współczesna pralka czy suszarka - nie załączy działania-prania "bo włączyło się zasilanie 230v" - więc sens ich odcinania od zasilania jest ... dziwny.

Wręcz np suszarki nie wolno odłączać od zasilania, bo posiadają grzałki i dmuchawę - jeśli odłączysz zasilanie gdy
@hrumque: Zawsze odłączam pralkę od prądu po skończonym praniu. Taki nawyk, dla bezpieczeństwa. Sterownik po to, żebym nie musiał tam nurkować i ręcznie wyciągać z gniazdka. Nie mówie, żeby wyłączać od razu, ale np. w łóżku przed pójściem spać mi się przypomni i odłączam.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kodijak: tak, wiem uproscilem, jest kilka możliwości, jednak wiele modeli ma po stronie gorącej (prania) obieg wentylator-grzalka-pranie-skraplacz-spowrotem na wentylator. A nawet te z pompą ciepła nie lubią wyłączania bez schłodzenia