Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Hejka,

może mam pytanie odnośnie zdolności kredytowej (kredyt hipoteczny). Jak ona wygląda w przypadku programistów na liniowym i ryczałcie.
W tym roku planowałem przejść na ryczałt (wychodzi mi około 10k na plus względem liniowego), ale po przeczytaniu że na ryczałcie banki drastycznie zaniżają zdolność kredytową, to trochę zwątpiłem ;/

Ktoś robił jakieś rozeznanie w temacie?

Pozdrawiam

Kwota netto Kosztów obecnie ponoszę dość mał

#kredyt #hipoteczny # pytanie #it #b2b #podatki #liniowy #ryczalt

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #6006cbe8535d82000a0d1dfa
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: marcel_pijak
Doceń mój czas włożony w projekt i przekaż darowiznę
  • 19
@AnonimoweMirkoWyznania: banki nie chcą kredytować ryczałtowców bo zakładają że masz bardzo zmienne wynagrodzenie. A zmienność w dochodach oznacza nieprzewidywalność oraz ryzyko, a zatem niestety zakładanie najgorszych wariantów. Dla banku mniej ryzykowny jest ktoś, kto ma niższe stałe dochody od tego któremu raz fartnie się raz zarobić 100 tysięcy, a potem tylko 1 tysiąc.
@AnonimoweMirkoWyznania: W przypadku ryczałtu zdolność kredytowa będzie mniejsza. Wystąpią też bardzo duże różnice między bankami. Nie są wtedy ewidencjonowane koszty, więc banki obliczają zdolność głównie na podstawie przychodu, samodzielnie odejmując przypuszczane koszty lub zapłaconego podatku.
@InterferonAlfa_STG: Ulgi na dzieci idą z PITa żony (ma działalność, tylko zarabia aktualnie po 300zł/mc). Może powinna to zawiesić, lub zamknąć, ale problemem jest auto na kredyt i limit w rachunku. Bank będzie chciał to skasować, jak nie będzie miała działalności. Rozliczając się wspólnie wpadasz przecież w 32% już przy 170k dochodu. A zresztą działalność i tak muszę mieć, bo zleceniobiorcy głównie spoza Polski, i nikt z nich nie będzie się